İngilizce Tercüme

Serhan Yücesoy

Tercüme denildiğinde akla ilk gelen dillerden biri olan İngilizce tercüme yaygın olarak verilen hizmetler arasında yer alır. Dile ait tercümeler genellikle İngiliz dili edebiyatı mezunu ve ana dil olarak İngilizce bilen çevirmenler tarafından yapılır. Dil çok sayıda kişi tarafından bilinse de ticari ve ekonomik ilişkilerde daha resmi bir boyut kazanır ve her bir kelimenin birebir manasıyla karşı tarafa aktarılması gerekir. Bu nedenle profesyonel tercüme hizmetinden faydalanmak iş ilişkilerinin sorunsuz yürütülebilmesi açısından öneme sahiptir. Çevirilerde kalitenin ve memnuniyetin yüksek olması adına alanında profesyonel olan tercüme bürosu ile çalışmak gerekir. Ayrıca bazı belgeler devlet sırrı niteliği taşıdığından güvenilirlik ölçütü pek çok müşteri açısından ayrı öneme sahiptir. Bu tür belgelerin çevirisi yeminli tercümanlar tarafından yapılacaktır.

Türkçe İngilizce Tercüme

Hollanda ve Batı Almanya kökenli olduğu belirtilen İngilizce dünya genelinde 400 milyon kişi tarafından ana dil olarak kullanılır. Bir milyardan fazla kişi ise ikinci dil olarak İngilizce konuşur. Yapılan araştırmalara göre her dört kişiden birinin İngilizce bildiği ifade edilir. Dil dünyanın her bölgesinden etkilenmiş olup İngilizceye her yıl yaklaşık dört bin kelimenin girdiği belirtilir. Dilin kendini kontrol etme yükümlülüğü olmayıp Türkçeden bile İngilizceye geçen kelimeler mevcuttur. Bu noktada kaynak dil ve hedef dil seçimi önem taşır. Her iki dile de birinci dil olarak hakim olan çevirmenlerce yapılan tercümeler daima daha fazla memnun edicidir.

İngilizce Çeviri

Sözcüklerinin çoğu Fransızcadan gelen İngilizce çeviri hizmetlerinde en çok yararlanılan ve en uygun fiyatlı olan diller arasında yer alır. Germen diline ait olan Eski İngilizce dilin temelinde büyük etkiye sahiptir. Dile ait tarihi bilmek sözcüklerin ne zaman kullanılacağını göstereceğinden İngilizce tercüme yapılırken İngiliz dili ve edebiyatı mezunu olan kişiler görevlendirilir. Böylece çevirinin kalitesi yüksek ve anlamı birebir olur. Fiyatlandırma ile karakter ya da kelime sayısı üzerinden yapılır. Her müşteriye belge türüne ve özelliklerine göre fiyat verilir. En uygun ve net fiyatları almak adına tercüme bürosu ile iletişime geçilmeli, belge gösterilerek fiyat alınmalıdır.

Yorum yazın