Telefonla Belge Tarama Nasıl Yapılır?

Kenan Aktürk

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri, belge tarama durumları da merak konusu olmaya başladı. Belge taramak, taranan belgeyi kolaylıkla göndermek zor gibi görünse de, aslında çok basit işlemler diyebiliriz. Peki akıllı telefonumuzla nasıl belge tarayabilir, nasıl paylaşabiliriz?

Telefonla Tarama Nasıl Yapılır?

Telefonlara gelen gelişmiş özellikle sayesine, Notlar uygulamasına girerek kolayca tarama yapabilirsiniz. Özellikle iOS 11 sürümü için getirilen bu özellik son derece gelişmiştir ve oldukça rahattır. Peki bakalım iOS 11 sürümünde tarama nasıl yapabiliriz?

 1. Öncelikle telefonunuzun Notlar uygulamasını açın.
 2. Not oluşturmak için sağ alt köşedeki simgeye dokunmalısınız.
 3. Karşınıza çıkan ekrandan + işaretine dokunun.
 4. Karşınıza çıkan menüden ‘’Belge Tara’’ sekmesine dokunun.
 5. ‘’Belge Tara’’ seçeneğine girdikten sonra telefonunuzun kamerası açılacaktır. Kameranızla, tarayacağınız noktayı ortalayarak çekin ve çekiminizin düzgün çıktığını düşünüyorsanız ilk önce Taramayı Sakla sekmesine, daha sonra da Kaydet sekmesine dokunun.
 6. İşlemi tamamladıktan sonra alt kısımda çıkan simgeye dokunun. Simgeye dokunduğunuzda veriniz PDF olarak kaydedilecektir. Bu durumda paylaşım yapabilir, belgenizi yazdırabilirsiniz.

Peki Android işletim sistemle cihazlarımızda taramayı nasıl yapabiliriz?

 1. Öncelikle Google Drive uygulamasını açın.
 2. Ekranın sağ alt kısmında çıkan mavi renkteki + işaretine dokunun.
 3. Karşınıza çıkan seçenekten tarama sekmesine dokunun.
 4. Belgenizin resmini çektikten sonra telefonunuz resmi düzenleyerek size gösterecektir. Çekimi beğendiğiniz esnada resmi kaydedebilirsiniz.
 5. Tarattığınız ve kaydettiğiniz belge Google Drive’a otomatik kaydolacaktır. Daha sonra belgenizi PDF olarak indirebilir, paylaşabilir veya yazdırabilirsiniz.

1 yorum

  Nuray 2 Şubat, 2022 Yanıtla

  Süper 🙌 teşekkür ederimbilgi için

Yorum yazın