Noterler Saat Kaçta Açılıyor, Kaçta Kapanıyor? – Noterlerin Çalışma Saatleri

Serhan Yücesoy

Resmi işlemlerimizi yapabilmemiz için veya herhangi bir resmi belge alabilmemiz için noterler, mecburen bizim ilk tercihimiz olabiliyor. Özellikle mülk devrinde, belge onayında ve belge fotokopilerini aslı gibi görünmesinde noterlere başvurduğumuz için, her zaman noterlere ihtiyaç duyabiliyoruz. Bunun yanı sıra noterlerin 24 saat açık olduklarını söyleyemeyiz. Bunun için noterlerin açılış ve kapanış saatlerini iyi bilmeli, planlarımızı bu saatler üzerinden kurgulamalıyız. Peki bakalım noterler saat kaçta açılıyor ve saat kaçta kapanıyor?

Noterlerin Açılış ve Kapanış Saatleri

Ülkemizdeki tüm noterler, sabah saat 08:30’da işlemlere başlarlar. İşleme başlama saatinden 12:30’a kadar çalışan noter yetkilileri 1 saatlik öğle tatiline çıkarlar ve saat 13:30 olduğunda da tekrar işlemleri almaya devam ederler. Bunun yanı sıra öğle tatilinden sonra da noterler 17:30’a kadar aynı şekilde işlem yapmaya devam etmektedir.

Noter ile ilgili bir işleminiz varsa ve notere saat kaçta gitmeniz gerektiğin bilmiyorsanız, size önereceğimiz tek şey erken saatte gitmeniz olacaktır. Çünkü noterlerde sıra sistemi uygulandığı için erken saatlerde gitmezseniz, sıranızı geç alabilir akşama kadar bekleyebilirsiniz. Eğer işiniz acilse, bu durum sizin için hiç de hoş olmayacaktır.

Bu nedenle noterin açılış saatine 15 dakika kala gidebilir, işleminizi ilk sıradan kolaylıkla halledebilirsiniz. Bu sayede işinizi şansa bırakmaz, kalabalık arasında da kalmazsınız.

Yorum yazın