Antihistaminik Krem Fiyatı, Faydaları ve Yan Etkileri, Kullanıcı Yorumları

Serhan Yücesoy

Histamin vücudun doğal olarak salgıladığı bir maddedir. Özellikle alerjik durumlarda bağışıklık sisteminin verdiği bir tepkidir. Alerjik durumlarda kanda bulunan histamin değeri yükselir. Bu aslında vücudun kendini koruma mekanizmasıdır.

Antihistaminik Krem Nedir?

Vücuttan histamin salgılandığı anda alerjik reaksiyon var demektir. Deride kaşıntı, döküntü, daha ileri seviyede nefes alamama, çarpıntı gibi durumlar oluşabilir. Deride oluşan kaşıntının önlenmesi için Antihistaminik krem kullanılır. Bazı alerjik durumlar çok ciddi sonuçlar ortaya çıkarabilir. Erken dönemde müdahale etmek çok önemlidir. Mutlaka bir hekimin hastayı görmesi sağlanmalıdır ve ona göre ilaç kullanılmalıdır.

Antihistaminik Krem Ne İşe Yarar?

Antihistaminik krem deride oluşan kaşıntı ve ürtikeri gidermek için kullanılır. Örnek verecek olursak böcek sokması durumlarında alerjik reaksiyon gelişir. Deride oluşan kızarıklık ve döküntü ancak Antihistaminik krem ile giderilir. Çok hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlar anafilaktik şoka neden olarak hayatı tehdit eder. Öyle durumlarda mutlaka ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Antihistaminik Kremin Faydaları

Histamin kan yoluyla vücudun her yerine dağılır. Buda kan hücrelerinin alarm durumunu na geçmesine neden olur. Vücudun hangi bölgesinde sorun varsa hücreler oraya akın ederler. Durum düzelince histamin yok edilir. Antihistaminik krem histaminin etkisini daha önce azaltmak için kullanılır. Alerjik durumlarda oluşan kaşıntı ve kızarıklık kişinin yaşam kalitesini etkiler. Sürekli kaşınmak deri bütünlüğünü bozar ve enfeksiyonlara açık hale getirir.

Antihistaminik Kremin Yan Etkileri

Antihistaminik kremlerin yan etkileri nadir görülür. Kremin içinde bulunan maddelerden birine karşı olan aşırı duyarlılık durumunda yan etki görülebilir. Bazen de bulantı, baş dönmesi, tansiyon düşmesi, huzursuzluk, dalgınlık gibi belirtiler görülebilir. Antihistaminik krem çok nadir yan etkiye neden olur. Antihistaminik kremi sadece doktorunuz reçete etmişse kullanın. Doktorun verdiği dozda ve ölçüde kullanmaya özen gösterin. Doz aşımından sakının.

Antihistaminik Krem Nasıl Kullanılır?

Antihistaminik krem kızarıklık ve kaşıntının olduğu yere sürülür. Kullanım şekli sadece alerjik reaksiyonun olduğu bölgedir. Çok ciddi durumlarda sadece Antihistaminik krem sürmek yetmez. Mutlaka ağızdan kullanım sağlanmalıdır. Hangi kremin kullanılacağını doktorunuz belirler. Reçete dışında ilaç kullanmaktan kaçının.

Antihistaminik Krem Fiyatı

Antihistaminik krem, tüm eczanelerde 20 ile 25 TL arası bir fiyata satılmaktadır.

Yorum yazın