Ahşap Ev ile Doğal Yaşam

Serhan Yücesoy

Şehir hayatında kalabalık nüfus, kısıtlı alan insanları apartman yaşamına mecbur bırakmaktadır. Geniş bir bahçe içinde inşa edilecek müstakil bir ev sadece hayal olarak kalmaktadır. Apartman daireleri betonlaşmayla birlikte geldiği için doğal yaşamdan bir o kadar uzak bir ortam sunmaktadır. Hâlbuki insan, yaşayan bir canlı olarak doğaya ihtiyaç duymaktadır. Şehir yaşamının stresinden, gürültüsünden, trafiğinden ve yapaylığından kurtulmak isteyenler ise soluğu uzak diyarlarda, doğal bir yaşam alanı sunan yerlerde aramaktadırlar. Bu noktada doğal yaşam için yapılabilecek şeyler her zaman mevcuttur, şehirde bile. Mesela evinizi yenilemek, bir ahşap ev ile doğaya yakınlaşmak gibi. Kendinize bir ahşap ev yaptırarak doğaya dönme yolunda önemli bir adım atmış olursunuz.

Bu noktada ahşap ev imalatçıları ile iletişime geçerek istediğiniz yaşam alanının nasıl olması gerektiği üzerinde çalışmalara başlayabilirsiniz. Doğayla bütünleşmek tabii ki bir yaşam tarzıdır. Kendinize ait bir bahçeniz varsa ve oraya müstakil bir ev kurma şansına sahipseniz bunu değerlendirmek hayatınızın geri kalanı için size iyi gelecektir. Yeşilliği tamamlayan rengârenk çiçeklere sahip bir bahçede yapılmış ahşap ev hem estetiği hem de huzuru ön plana çıkarır. Normal, betonarme bir apartman dairesinde yaşadığınızı düşünün. O daire sınırlarının hiçbir doğallığı veya çekiciliği yoktur. O duvarlar soğuktur, çoğu zaman dokunmak bile istemezsiniz. Ahşap evlerde ise durum farklıdır. Ahşap ev üreticileri en doğal ortamı sunan malzemeleri kullanarak, ortaya doğayla bütünlemiş bir yaşam alanı çıkarırlar.

İginizi Çekebilir  : http://www.gunsoy.com.tr/ahsap-ev/

Sahip olacağınız bir ahşap ev size betonarme evlere göre sahip olduğu tüm avantajları kısa sürede hissettirecektir. Doğa dostu ahşap malzemeler betonarmeye göre çok daha uzun ömürlüdür. Daha dayanıklı ve güvenilirdir. Özellikle İstanbul gibi bir şehirde, doğal afet durumda, örneğin deprem anında ahşap evlerin dayanım ve korunumu ön plana çıkmaktadır. İstanbul gibi deprem riskinin büyük olduğu şehirlerde bu tedbiri almak önemlidir. Sadece estetiği değil aynı zamanda işin güvenlik boyutunu da ön plana almak gerekmektedir. İstanbul’da son yıllarda ortaya çıkan kentsel dönüşüm furyası ahşap evlerin önünü açma konusunda etkili olacaktır.

Daha fazlası için http://www.gunsoy.com.tr/

Yorum yazın