Andezit

Serhan Yücesoy

Günümüzde pek çok doğal taşın farklı endüstriyel kullanımı bulunmaktadır. Volkanik yapıların yeryüzüne çıkıp anında soğumasıyla meydana gelen andezit, pek çok alanda kullanıma uygundur. Gerek uygun fiyatlı olması, gerek ise kolay işlenebilmesiyle en çok kullanılan yapı malzemelerinden olan andezit taşı, eski yapılarda da çokça kullanılmıştır. Bu nedenle restorasyon işlemlerinde de bu taş tercih edilmektedir.

Bir santimetreküp boyutlarındaki andezit taşı, ortalama 168 kg ağırlığa bile dayanıklılık gösterebilmektedir. Ayrıca gözenekli bir yapısı olmasından dolayı sıcak ve soğuğa karşı yalıtım malzemesi olarak da tercih edilmektedir. Duvar döşemelerinden zemin kaplamalarına, mezar taşlarından taş levhalara kadar sayısız kullanım alanında sahip olan bu taş, ülkemizde en çok Ankara civarında görüldüğü için Ankara taşı olarak da anılmaktadır.

Andezit Taşı Ne Yapımında Kullanılır?

Soğuğa ve sıcağa dirençli, darbe ve ağırlığa dayanıklı, kaymaz yüzeyli, diğer yapı malzemeleriyle kolayca kullanılabilen andezit taşı, genellikle mat şekilde kullanılmakta ancak merdiven, dekoratif ürün gibi alanlarda kullanılacağı zaman granit gibi yapı malzemeleriyle karıştırılmaktadır. Bu taşın kullanılabileceği bazı alanlar ise şu şekildedir:

  • Mezar taşı
  • Merdiven, basamak, kaldırım
  • Park ve bahçelerde kullanılan taş plak ve levhalar
  • Taş malzemeli çöp kutuları ve vazolar
  • Şömineler
  • Şadırvanlar

Bu ve bu gibi kullanım alanlarına sahip olması nedeniyle sıkça rağbet gören andezit taşının fiyatları da merak edilmektedir. Andezit taşı fiyatları oldukça uygun olup, volkanik türde olan taşlar arasında en ucuz olanıdır. Fiyatlar metreküp başına hesaplanmakla birlikte genellikle 80 TL’den başlamaktadır.

Yorum yazın