BMW 1 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi – BMW 1 Alınır mı?

Sıtkı Çolak

BMW 1 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi – BMW 1 Alınır mı?

2004 yılında ilk olarak E87 kodlu modelle üretimine başlanan BMW 1, 5 kapılı hatchback olarak üretilirken, daha sonra da coupe ve cabrio modelleri ile de üretildi. 2011 yılında da  F20 kodlu olarak ikinci kasasına kavuşan model, rakipleri Audi A3 ile Mercedes A serisi önden çekişli iken itişli olarak üretildi.  Ülkemizde ise bu özelliğinden dolayı çok fazla tercih edilen araç, ikinci el piyasasında etkisini sürdürüyor.

Eylül ayında Nurburgring’de bulunan bir pistte görüntülenen 2019 BMW 1 Serisinin prototipi ile ilgili en fazla konuşulacak özelliği önden çekişli olması oldu. Durum böyle olunca da arkada oturmak artık biraz daha kolay olacak. BMW 1 serisi için ikinci radikal karar ise, 3 kapılı kasa olarak tekrar üretilemeyeceği oldu.

BMW 1 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi – BMW 1 Alınır mı?

BMW 1 Genel Özellikleri

Yeni BMW 1 modelinde en dikkat çeken özellik dijital gösterge panelinde olacak. Opsiyonel ekipman tümüyle değiştirilirken, dijital gösterge paneli opsiyonel olarak kullanıcılarına sunulacak. Aynı zamanda giriş segmentlerinde ön göğüs klasik BMW modellerindeki gibi olurken, havalandırma menfezlerinde de bir değişiklik yapılmadığı görülüyor ve gösterge tablosunun alt tarafında yer alıyor.

Yeni model de en önemli farklardan birisi, geleneksel el freninin elektrikli olarak değiştirilmesi olarak dikkatleri çekerken; otomatik kutu selektörü de daha ince bir görünüme sahip olarak yerini alıyor.

Sürücünün önünde olacak gösterge tablosunun tam orta yerinde daha büyük olan bir kontrol, navigasyon ile bilgi-eğlence fonksiyonlarını görüntülemek adına ekran bulunacak. Seyir kontrol sistemleri içinde direksiyonda düğmeler bulunacak.

BMW 1 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi – BMW 1 Alınır mı?

BMW 1 Teknik Özellikleri

2019 BMW 1 Serisi modelleri üç ve dört silindirli turbo şarjlı dizel ya da benzinli motora sahip olacağı düşünülürken, dört tekerden çekiş ise isteğe bağlı olarak tercih edilebilecek. Giriş seviyesinde modellerin ise önden çekişli-FWD özelliğinin olması bekleniyor. Ön tekerlekler tahrik sistemine sahip olurken, kullanılan mekanik parçalarında az olması bekleniyor.

BMW 1 Serisi Fiyatı

2019 model BMW 1 modelinin yeni yılın ilk çeyreğinde satışa çıkması beklenirken, dünyanın her yerine 21.840 Euro’ya satılacağı belirtiliyor.

Yorum yazın