Yenilenen Denetim Merkezi, Bluetooth ve Wi-Fi’ı Kapatmıyor!

Baki Yüksel

 

İOS 11 güncellemesiyle yenilenen Denetim Merkezi bölümünün, Bluetooth ve Wi-Fi bağlantılarını kapatmadığı belirlendi.

Apple, yeni özelliklerle iOS 11‘i kullanıcıların beğenisine sundu. İOS 11’deki yeni Denetim Merkezi, 3D Touch ve özelleştirilebilir bir düzen ile yepyeni ek denetimlerin sayısıyla daha ayrıntılı ve kapsamlı özellikler sunuyor. Tüm bu avantajların yanı sıra dezavantajlarının olduğunu belirtmekte fayda var.

Yenilen Denetim Merkezi, bir takım dezavantajlar ile birlikte geliyor. İOS 11‘deki Denetim Merkezi’nde bulunan Bluetooth ve Wi-Fi bağlantılarının kısayollarına bastığımız zaman, önceki sürümlerde ve iOS 10’da olduğu gibi doğrudan bu fonksiyonlar kapatılmıyor.

Bir örnek ile belirtmek gerekirseWi-Fi üzerinden bir ağa bağlı olduğunuzu varsayalım ve Denetim Merkezi’nden Wi-Fi kısayoluna bastınız. Bu işemin sonrasında Wi-Fi kapanmıyor, yalnızca bağlı olduğunuz ağın bağlantısını koparıyor. Bu durum Bluetooth bağlantısı için de geçerli.

Apple’ nin pek çok kullanışlı özelliği kapatmayı zorlaştıran bu hamlesi, her ne kadar akıllıca bir hareket olsa da kullacıları gereksiz yere güvenlik risklerine sürüklüyor. Bu konuya ilişkin güvenlik araştırmacısı Andrea Barisani, dün iOS 11’in lansmanından bu yana bu değişikliği fark etti ve bu konuda tweet attı.

İşte Andrea Barisani’nin attığı o tweet; “Potansiyel saldırılardan endişeleniyorsanız, Anakart’a Bluetooth ve Wi-Fi bağlantısını kesmeniz gerekiyor. Ancak iOS 11′ de anakarttan bağlantı kesilmiyor sadece bağlantınız kopartılıyor.” dedi.

Birçok sorunları olan iOS 11 için 2 hafta içerisinde düzeltme güncelllemesinin geleceğini umuyoruz. Diğer yandan Apple’ın bu konuda geri adım atacağını düşünmüyoruz.

 

 

Yorum yazın