Yeni Segment Telefonlar Google Play İçin Sıkıntı Yarattı

Kenan Aktürk

Son zamanlarda yeni tanıtılan akıllı telefonların ekran boyutları oldukça dikkat çekiyor. Ekran boyutlarının büyük ve kullanışlı olması kullanıcılara keyif verirken, bazı uygulamalardan da mahrum bırakabiliyor. Normal ekran boyutuna göre tasarlanan Google Play uygulamaları, büyük ekranlı cihazlarda açılınca birebir boyuta sahip olamıyor.

Son zamanlarda Galaxy S8 ve LG G6 cihazlarının tanıtılmasıyla ekran boyutları, oldukça ilgi çekmişti. Ekran boyutları ise, 18:9 gibi şaşırtan boyutlara yükselmişti. Bu nedenle cihazlar üzerinde açılan Google Play uygulamaları, tam olarak açılamıyordu ve ekranın bazı bölgelerinde boş çizikler ve boşluklar kalıyordu. Google Play uygulamaları, 16:9 uygunluğuna göre tasarlandığı için de, bu sorunlar son zamanlarda gündem oluşturmuştu.

Sorunların artmasıyla Google Play, yeni bir çalışma başlattı. Uygulama yöneticilere uyumluluk modu için uyarılarda bulunan Google, yeni çıkarılacak olan uygulamaların yeni cihazlara göre de uyum sağlamasını istedi. Her zamanki uygulamaların yöneticileriyle de irtibata geçen Google, uygulamalara yeni bir düzenleme getirilmesini ve yeni tanıtılan üst segment cihazların da düşünülmesi gerektiğini belirtti.

Google Play uygulamalarında oluşan bu sorun nedeniyle, artık Google devreye girmiş durumda. Önümüzdeki günlerde daha büyük ekran boyutuna sahip cihazlar da tanıtılabilir. Google ise, uyarılarına ve teşviklerine devam edeceğini söyledi.

Önümüzdeki günlerde tanıtılacak olan cihazların ekran kapasiteleri nasıl olur ve Google Play’ın ekran teşvik çalışmaları nasıl sonuçlanır henüz bilinmiyor. İlerleyen zaman diliminde bunu hep beraber görebileceğiz.

Yorum yazın