Wikipedia’da makaleler kimler tarafından yazılıyor?

Alp Ozcan

Wikipedia, yani kısa adıyla Wiki; tüm dünyada büyük çapta yankı uyandırabilmiş nadir internet sitelerinden biri. Hemen hemen tüm dillerde faaliyet gösteren Wiki, herhangi bir kâr amacı gütmeyen yapısıyla, tüm kullanıcılarına ücretsiz içerikler sunuyor.

Özellikle öğrenci kesiminin yoğun olarak kullandığı Wikipedia, aslında sosyal medyanın da temellerini atan kaynak konumunda. Wikipedia vakıf-şirketi, sağlamış olduğu hizmet ile pek çok yeni, ücretsiz ve yararlı sitenin oluşumuna önayak olmuştur.

Wiki, sosyal medya temellerini atmakla da kalmamış, hemen hemen bütün bilim insanlarına da fayda sağlayarak onlar için de geçerli bir kaynak olmaya başlamıştır. Hatta ve hatta, kimi dergi hazırladığı makalelerde Wikipedia’dan bilgiler almakta, onu kaynak göstermektedir.

Wikipedia, tüm bu başarısını tamamen ücretsiz olmasına borçlu. Elbet ki, gelir elde etmeyen hiç bir oluşumun, giderleri için ödeme yapması mümkün olmamaktadır. Durum böyle olunca, yazarları da gönüllülerden oluşmakta. Yalnızca zaruri giderler için bağış gelirlerinden ödeme yapan Wiki, gönüllülük esasına dayanan yapısıyla herkesin sevgisini kazanmış durumda. Zaten içeriklerini ücretli olarak hazırlatması demek, milyonlarca doları aşan bir gider oluşturması demektir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Wikipedia hemen her dilde hizmet sağlayan bir oluşum.

Peki ya bu içerikleri kimler hazırlıyor?

Wikipedia editörleri, hazırladıkları içeriklerle tüm insanlığa katkıda bulunmuş oluyorlar. Üstelik bunu, herhangi bir maaş veya ücret almadan yapıyorlar.

Her gün Wiki’den elde edilen milyarlarca satırlık bilgi, bu editörlerin parmaklarından çıkmakta. Sürekli güncellenen Wiki, bir grup gönüllünün elinde pişiyor. Ve tüm bu iş gönüllülük esasına dayandığından, kaliteli olması da kaçınılmaz oluyor.

Yorum yazın