Uçaklarda Teknolojik Cihazlar Yasaklanıyor

Kenan Aktürk

ABD’den gelen açıklamalara göre, artık uçakların içerisinde cep telefonundan büyük olan elektronik cihazlar taşınamayacak. Tıbbi sağlık malzemeleri ve cep telefonu dışında hiçbir teknolojik cihaz, ABD’ye giriş yapamayacak. İstanbul’dan ABD’ye giden seferlerde de bu yasak geçerli olacak.

Yapılan açıklamalara göre tehlike arz eden ve cep telefonundan büyük elektronik cihazlar kabinlere alınmayacak. Uçağa binen yolcuların kullanmakta zorunlu olduğu tıbbi cihazlar da bu yasağın içerisine dahil edilmedi. Yasak, sadece İstanbul – ABD arasında da uygulanmayacak.

Yasak Hangi Bölgeler İçin Geçerli Olacak?

ABD’nin yasak koyduğu yerler arasında en başta İstanbul yer alıyor. Bunun yanı sıra Kahire, Amman, Kuveyt, Doha, Kazablanka, Riyad ve Ciddi ve son olarak da Dubai’den ABD’ye geçiş yapacak olan uçaklarda telefondan büyük ve tıbbi cihazlar haricinde hiçbir elektronik eşya uçakların içerisine alınmayacak.

Türk Hava Yolları, bu durum hakkında ilk başlarda taraflarına açıklama gelmediğinin altını çizdi. Daha sonra uyarılar gelince de yasağı kendi bünyesinde onaylamış oldu. Artık İstanbul – ABD arası uçuşlarda büyük teknolojik cihazlar uçaklara alınmayacak.

Yorum yazın