Tuşu Bozuk Olan iPhone’da Ekran Görüntüsü Alma

Kenan Aktürk

iPhone model kullanan insanlarımız bilirler ki, tuş kombinasyonlarında arıza olsa bile ekran görüntüsü çok rahat alınabiliyor. Cihazın içerisinde bulunan AssistiveTouch özelliği sayesinde fiziksel bir tuş kullanmadan ekran görüntüsü alabileceksiniz. Öncelikle mobil cihazınızdan AssistiveTouch özelliğini aktif hale getirmemiz gerekecek. Peki bu işlemleri nasıl yapacağız?

AssistiveTouch Nasıl Aktif Edilir?

Fiziksel bir tuş kullanmadan ekran görüntüsü almak için öncelikle AssistiveTouch özelliğini aktif edeceğiz. Bu özelliği aktif etmek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

  1. Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > AssistiveTouch adımlarını sırasıyla izleyelim.
  2. AssistiveTouch özelliğini bulduktan sonra dokunun ve aktif hale getirin.
  3. Karşınıza çıkan özel eylemler sekmesinin hemen altında bulunan Tek Dokun, Uzun Bas, Çift Dokun ve 3D Touch seçeneklerinin herhangi birisine ekran görüntüsü çekme kombinasyonunu ekleyebilirsiniz.

Eğer Tek Dokun özelliğini seçerseniz AssistiveTouch düğmesine tek seferde basarsanız ekran görüntüsü alabilirsiniz. Çift dokun seçerseniz iki sefer dokunarak, uzun basma eylemini seçerseniz tuşa uzun süre dokunarak ekran görüntüsü alabilirsiniz.

AssistiveTouch özelliği genellikle iPhone 8 ve iPhone X kullanıcıları için işe yarayacaktır. Çünkü özellik henüz yeni olduğu için herkes faydalanabilir. Daha alt modellere sahip olan kullanıcılar ise farklı metotlar deneyerek ekran görüntüsü alabilir, tuş tamiri için Apple teknik servisi ile kısa sürede iletişime geçebilirler.

Yorum yazın