Şarj Yuvasında Nem Algılandı Sorunu Nedir, Çözümü Var mı?

Kenan Aktürk

Şarj yuvasında nem algılandı problemi, birçok kullanıcının başına gelmiştir. Cihazda bu tür uyarı olduğu zaman, telefonu verimli bir şekilde kullanamazsınız ve şarj edemezsiniz. Telefon üreticileri, cihazın şarj esnasında kısa devre yapmaması için nem algılandı uyarısını gönderen sensörleri, telefonlara takmışlardır. Bu nedenle güvenliğiniz ön plana çıkar diyebiliriz. Peki nem algılandı problemi nasıl çözülür?

  1. Öncelikle kulak çöpü tarzında pamukla telefonunuzu iyice temizleyin. Şarj girişi yerine özen gösterin.
  2. Temizliği yaptıktan sonra telefonu kapatın ve şarja takın. Eğer şarj oluyorsa telefonu kısa süre sonra açarak şarja devam etmeye çalışın.
  3. Telefonunuzu prizden çıkarın ve USB kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın. Karşınıza çıkan seçeneklerden sadece şarj kısmını seçin.
  4. Cihazınız hala şarj olmuyorsa Ayarlar > Uygulamalar > sağ üstten Sistem Uygulamalarını Göster > USBSetting > Kayıt Yeri > Veriyi Sil seçeneklerini izleyin. Bu işlemden önce verilerinizi mutlaka yedekleyin.
  5. Cihazınızı sıfırlayın. Sıfırlama işlemini yapmak için cihazınızın şarjı %30 üstünde olması gerekiyor. Ayrıca cihazınızı sıfırladığınızda bilgileriniz gideceği için, tüm bilgileri bir kenara not edin veya yedeğini alın.
  6. Bu işlemlerden hiçbiri işe yaramadıysa cihazınızın tüm parçalarını bataryaya kadar çıkarın ve 24 saat boyunca pirinç dolu bir kabın içerisine yatırın. Eğer gerçekten nem varsa pirinç nemi alacaktır.
  7. Tüm bu uygulamalar yine işe yaramadıysa cihazınızda büyük ihtimalle yazılımsal bir sorun vardır. Kısa sürede telefonunuzu hatayı belirterek servise gönderebilirsiniz.

Yorum yazın