Sony Xperia Z İncelemesi!

Alp Ozcan

Sony Xperia Z modeli 2012 yılında beklenen ilgiyi görememişti. Bunda Sony’nin yeterli reklam çalışması yapmayışı büyük bir etken olsa da ürünün özellikleri de kullanıcılar tarafından tam not alamıyordu. CES 2013 fuarında Sony, Xperia Z modelini çok iyi bir şekilde tanıttı. Modelin güncelleştirmeleri de fuar gezginleri tarafından yüksek bir not almayı başardı.

Sony Xperia Z, 5 inçlik ekranı ve 1920×1080 ekran çözünürlüğü ile akıllı telefonlar arasında hemen üst sıralara tırmanmayı başardı bile. İşlemcisi 1.5 Ghz ve 4 çekirdekli, RAM ise 2 GB. Akıllı telefonunuz ile tüm uygulamaları takılma olmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz. Adreno 320 modeline sahip grafik işlemcisi, oyunlarda adeta size büyük bir hız sağlıyor. Sony Xperia Z’de 4G LTE, 3G, Wi-Fi, Bluetooth 4.0 ve NFC özelliklerinin hepsinin bir arada bulunması da büyük bir atılım gibi görülüyor.

Akıllı telefonun kamerası sayesinde de evdeki fotoğraf makinesini de bir kenara bırakabilirsiniz çünkü bu modelde 13.1 megapiksellik de bir kamera bulunuyor. Bu kamera ile 1080p kalitesinde HD videolar da çekebiliyorsunuz. Xperia Z modelinde diğerlerinde olmayan bir özellik daha eklenmiş, eğer kamera çözünürlüğünü 9 megapiksele düşürürseniz saniyede 10 fotoğraf çekebilirsiniz. Görüntülü konuşma yapmak için öne kamera koyulması da unutulmamış. Telefonun ön kısmında da 2.2 megapiksellik bir kamera bulunuyor. Bu kamera ile çok net bir şekilde görüntülü arama yapabilirsiniz.

Yeni akıllı telefon Xperia Z sadece 7.9 mm kalınlığında ve şu anda akıllı cihazlar arasında en hafifi. Yalnızca 145 gram olan bu telefonun 2013 Mart ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Telefonun piyasada ne kadar ilgi göreceği ise merakla beklenirken, ürünün satış fiyatı ise henüz belli değil.

Yorum yazın