Samsung’un Mini Bilgisayarı: Chromebox

Alp Ozcan

2012 yılında IDM firmasının yayınladığı rapora göre 1 numarada yer alan Samsung, yeni teknolojilerini geliştirmeye devam ediyor. Samsung ailesinin en son üyesi ise, mini bilgisayar olan Chromebox. Samsung mühendisleri bu mini bilgisayara Chromebox ismini vermişler. Bu mini bilgisayar adından da anlaşılacağı üzere Chrome-OS işletim sistemini kullanıyor. Aslında ürün çok daha önceden duyurulacaktı fakat yeterli performans testlerini geçemediğinden piyasaya sürülmemişti. Artık daha güçlü işlemci gücüyle son testleri rahatlıkla geçti ve Chromebox raflardaki yerini almaya başladı.

Samsung mühendisleri, Celeron işlemci yerine 2.5 Ghz dual – core Intel i5 işlemciyi tercih etmişler. Bu işlemci bir mini bilgisayar için yeter de artar özelliktedir. Ayrıca cihazda 4 GB RAM ve 16 GB dahili hafıza mevcut. Diğer donanım özelliklerine göz atacak olursak; 6 USB girişine sahip olan bu cihazda, diğer monitöre aktarma gibi özellikler de bulunuyor. Google, bu Chrome-OS versiyonunda radikal değişiklikler yapmış. Google Web Store’da bulunan önemli uygulamaların, internet bağlantısı olmaksızın offline olarak çalışması sağlanmış. Bu da kullanıcıların, Wi-fi bulamadıkları noktalarda imdadına yetişeceği anlamına geliyor.

Chrome-OS modelleri diğer cihazlarda tam uyum sağlayamamış olsa da, bu yeni Chromebox ile beklentilerin çok üstüne çıktığı açıkça belli. Bu yeni ürün ana bilgisayarınız olmasa da size yardımcı olacak ikinci bilgisayarınız olabilir. Bu yeni mini ürün ile e-posta ve ajandanızı rahatlıkla kontrol edebileceksiniz, hafifliğine ise gerçekten şaşıracaksınız.

Yeni Chromebox’ın fiyatına göz atarsak, ABD piyasasında şu anda 329 dolardan satışa sunulmuş durumda, ürünün Türkiye fiyatı ise bayiden bayiye büyük değişkenlikler gösterebilmektedir. Genel fiyat aralığı ise 350 dolar ile 405 dolar arasında. Chromebox şu anda piyasada büyük rağabet görmektedir.

Yorum yazın