Samsung Galaxy S3 ve Galaxy S3 Mini Arasındaki Farklar!

Alp Ozcan

Samsung şu anda akıllı telefon piyasasının tartışılmaz en büyük firmalarından birisi. Özellikle Galaxy S3 modeliyle bu başarısını iyice kanıtladı. Bu başarının ardından aynı modelin minisini de piyasaya sürdü. Mini modeli adından da anlaşılacağı üzere, ekran boyutu bakımından Galaxy S3’ten daha küçüktür. S3 mini modelinde de birçok özellikten vazgeçilmiş, bu yüzden fiyatta da bir düşüş söz konusu.

Öncelikle ekran boyutları bakımından Galaxy S3, 4.8 inçlik ekrana sahipken, mini modeli 4 inç ekrana sahiptir. Ekran çözünürlüğü bakımından da büyük farklılıklar söz konusu. Galaxy S3 1280×720 piksel ekran çözünürlüğüne sahipken, mini modelde 480×800 piksel ile yetinilmiş. Galaxy S3, 1.4 Ghz Quad-core işlemciye sahipken mini modelinde ise bizleri 1 Ghz’lık ve dual-core bir işlemci karşılıyor.

Galaxy S3 modelinde ekrana koyulan Gorilla Glass özelliği mini modelde yok. Gorilla Glass ekranı düşmelere ve çizilmelere karşı koruyan bir sistem. Mini modelde bunun olmaması bizce büyük bir eksiklik. Mini hale gelmesiyle birçok özelliğini de yitiren Galaxy S3 kamera bakımından da küçülmüş. 8 megapiksellik kamerası 5 megapiksele düşürülmüş.

Telefonun dahili hafızası Galaxy S3 modelinde 64 GB’a kadar yükseltilebiliyor, mini de ise maksimum dahili hafıza 32 GB olabiliyor. Ayrıca Galaxy S3 Mini modelinde Flash Player bulunmuyor. Bu da flash ile yapılmış sitelerin açılmamasına neden oluyor. Bu özelliğin mini modeline koyulmamasının nedeni ise henüz bilinmiyor.

Yeni S Voice özelliği mini modelinde de kullanılmış. Bu özellik sayesinde sadece ses komutunuzla resim çekebilir, menüler arasında gezebilir, mesaj yazabilirsiniz. Hatta internet paketiniz varsa tek bir ses komutuyla size en yakın pizzacının numarasını çok rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Yorum yazın