Sanal Asistan Siri’den Akıl Almaz Açık

Kenan Aktürk

Apple’ın sesli komut olan Siri’sinin büyük bir açığı çıktı ortaya. Siri sesli dijital bir yardımcı asistan. Apple iPhone kullanıcılarının sıkla kullandığı bir asistan olan Siri, kilitli bir iPhone da hücresel verinin açılıp kapatma özelliğinin olduğu keşfedildi.

Kilitli bir iPhone’da, Siri ile iletişim kurabiliyorsunuz. Ancak birçok özellik iPhone’umuzun kilitli olduğu için kullanamıyorduk. Acil çağrı vb. özellikleri kullanabiliyorduk. Ama keşfedilen yeni bir hata sayesinde mobil verimizin şebekeyle olan internet bağlantısını açıp kapatma imkânı sunuyor.

Bu açığı daha doğrusu hatayı kullanmak için “Hey Siri! Hücresel veriyi devre dışı bırak” dedikten sonra sizden ekran kilidinizi açmanızı istiyor. Ancak sadece “Hücresel veri” dediğinizde ekrana ilgili ayar sekmesini getirerek, cihaz kilidi açılmadan hücresel veri ayarını size bırakıyor.

Bu açığın kötü niyetli insanlar için nasıl bir avantajı olduğunu düşünürseniz şöyle özetleyelim; Telefonunuzun mobil hostspot yani internet paylaşımı açık kalmış ise ve mobil verini kapalıysa birisi bu taktik ile mobil verini açıp internetinizi dilediği gibi kullanabilir. Ya da bir indirme işleminiz varken internetinizi kapattığınızda bu şekilde bir başkası açıp tüm internetinizi bitirebilir. Üstelik iOS 9’dan iOS 10.3.3 Beta’ya kadar bütün sürümlerde aynı hata mevcut.

Artık bu hata keşfedildiği için Apple bir sonraki güncellemesinde bu hatayı ortadan kaldıracaktır. Eğer Apple’nin bu açığından korkuyorsanız yeni gelecek olan güncellemeyi beklemekten başka bir yolunuz daha var. Ayarlar menüsünden Siri’yi kapatırsanız bu sorunu en azından yeni güncellemeye kadar engellemiş olacaksınız.

 

Yorum yazın