Dünyaya Diz Çöktüren Virüs: WannaCry

Kenan Aktürk

WannaCry virüsü geçtiğimiz günlerde 150 ülkede yüzbinlerce cihazı etkiledi. Şimdi WannaCry virüsü nedir ve nasıl cihazlarımızı bu virüsten koruruz onu sizler için anlatacağız.

Geçtiğimiz haftalarda dünyayı etkisine alan ve 150 ülkede 200 binden fazla bilgisayara bulaşan WannaCry virüsü, dikkat edilmesi gereken ve kesinlikle önlem alınması gereken zararlı bir yazılımdır.

İlk olarak WannaCry’ın ne olduğunu açıklayalım. WannaCry, geçtiğimiz yıl da çok popüler olan Ransomware türü zararlı yazılımlardan birisidir.

İşletim sistemindeki EternalBlue açığını kullanan ve bulaştığı anda dosyalarınızı şifreleyen bu zararlı yazılım, dosyalara tekrar erişim sağlanabilmesi için sizden Bitcoin olarak ödenmek üzere 300 dolarlık bir ücret talep ediyor.

Daha önceden de buna benzer zararlı bir yazılım karşımıza çıkmıştır aynı bu sistemde olduğu gibi bilgisayarımızı elimizden alıp bizden fidye istemişlerdi. Fidyeyi verdiğimiz taktirde bilgisayarımızı kullanabiliyorduk.

Ama şimdi iş daha ciddi. Ayrıca bu ücreti hemen ödemezseniz talep edilen fidye miktarı ikiye katlanıyor ve sizden 600 dolar isteniyor.

Eğer 7 gün içinde bu ücret ödenmezse, WannaCry virüsü bilgisayarda şifrelediği tüm dosyaları siliyor.Çok önemli dosyalarınızı farklı kaynaklarda depolamanızı da tavsiye ederiz. Dosyalarınızı kaybetmemek için mecburen ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Bu virüsten bilgisayarınızı ve diğer cihazlarını korumak için aktif çalışan bir anti-virüs programı yüklemenizi tavsiye ederiz. Yüklediğiniz program popüler olan yanı sık kullanılan programlardan birisi olursa daha sağlıklı olur.

 

Yorum yazın