Samsung Galaxy S8’de İlk Güvenlik Açığı Bulundu!

Kenan Aktürk

Samsung Galaxy S8 modeli, ne zamandır merakla bekleniyordu. Güvenlik sistemi, özelikle sanal asistan Bixby ve sistemsel özellikler dahil güzel bir performans yakalayan S8 modeli, tanıtılmadan önce birçok sızıntı ve söylentiyle de karşı karşıya gelmişti. Bu söylentilerin, büyük boyutu tanıtımdan sonra doğrulanmış oldu.

Galaxy S8 serisinin ise ilk açığı bulundu. Açığın erken bulunması isabet oldu ve bu durumu iyileştirmek için çalışmalar başladı. Galaxy S8 modelinin yüz tanıma sistemi kolaylıkla aşılabiliyor.

Galaxy S8 modelinde, kilit bölümü için yüz tanıma özelliğini aktif ettiğiniz zaman cihaz sizin yüzünüzü tanıyarak zahmetsiz bir şekilde açılabiliyor. Cihazın sizi tanıyabilmesi için de ön kamera açılır açılmaz telefonunuzu biraz yukarı kaldırarak yüzünüzü gösteriyorsunuz ve kilidinizi kolaylıkla açabiliyorsunuz. Telefon, sizin yüzünüzü görmeden açılmıyor fakat canlı cansız varlıkları ayırt edemiyor.

Herhangi bir fotoğrafınız, kameraya gösterildiği zaman maalesef kilit kolaylıkla aşılabiliyor. Sizin fotoğrafınız cansız fakat, cihaz yüz hatlarını gördüğü zaman kendini kolaylıkla ele veriyor.

Bu durumu anlayan kötü niyetli insanlar da sizin özel bilgilerinize kolaylıkla erişebilir. Bu konu hakkında çalışmalar devam ediyor ama çalışmaların ne zaman sonlanacağı henüz bilinmiyor. Herhangi bir fotoğrafınız, kötü niyetli kişilerin eline geçtiği zaman cihazınıza göstererek telefonunuzun kilidini kolayca aşabilir. Bu durum sonucunda da tüm özel bilgileriniz kötü niyetli kişilerce kullanılabilir.

Önümüzdeki günlerde çalışmanın ne zaman sona ereceğini ve sorunun ne zaman iyileştirileceğini hep beraber göreceğiz.

Yorum yazın