Samsung Eski Günlerini Arıyor

Kenan Aktürk

Samsung, önümüzdeki Çarşamba (29 Mart) Galaxy S8 modelini tamamen tanıtıma sunacak. S8 modelinden önce üretilen Note 7 cihazlar, tam bir hayal kırıklığı olmuştu ve bu hayal kırıklığını önlemek amacıyla Samsung hemen yeni çalışmalara başlamıştı. Bir model üzerinden elde edilen sonuç da Samsung şirketini bir süre bunalım sokmaya yetmişti.

Yapılan açıklamalara ve belirtilen raporlara göre Samsung, telefon üretiminde eski günlerini arıyor. Son yıllarda üretilen telefonların sadece %29’luk bölümü üst segmentte yer alıyor. Bu nedenle Samsung, iddialı olduğu cihazları da çok fazla satamadı. Yeni umut ise, önümüzdeki günlerde tanıtılacak olan S8 modelinde aranıyor.

Samsung, cihazlarını ürettiği ilk sene boyunca satış payını yüksek seviyelerde tutabildi. Fakat ilerleyen yıllarda satış fiyatlarında neredeyse yarı yarıya düşüş meydana geldi.  Örneğin 2013 yılında üretilen S4 modeli sayesinde satış payında %75’lik orana ulaşan Samsung, 2015 yılında ise aynı cihaz üzerinden sadece %40 satış payına ulaşabildi. Bu durum, Samsung’un neredeyse tüm cihazlarında yaşanıyor ve şirket artık eski günleri arar hale geliyor.

Piyasada Rekabet Var

Samsung, piyasada üst segment telefonda Apple ile yarışıyor. Apple ile başa baş gitmesi de kullanıcıları şaşırtıyor. Samsung ve Apple’ın başa baş gitme sebeplerinden birisi de ürün genişliği. Apple, Samsung’a göre daha dar bir ürün kategorisine sahip. Samsung ise daha geniş ürünleri barındıran bir kategoriyi barındırıyor. Bu durum da rekabet edilmesi için yetiyor.

Yorum yazın