Paint ile Fotoğraf Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?

Kenan Aktürk

Fotoğraflarımızı düzenlemek için internet ortamında yüzlerce programın olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat bu programları çoğu zaman kullanamıyor, istediğimiz gibi fotoğraflara düzen çekemiyor ve bizleri tatmin edecek şekilde kaydedemiyoruz. Bunun yerine bilgisayarımızda daima kurulu olan Paint programı ile işlemlerimizi yapmaya kalksak da, yine bazı problemlerle karşılaşabiliyoruz.

Paint programı ile yapacağınız düzenlemeler ve kaydetmeler sizin için çok daha kolay ve zahmetsiz olacaktır. Ayrıca fotoğraf boyutları yükselmeyecek, aynı boyutta dakikalar içerisinde resimlerinizi düzenleyip istediğiniz yere yollayabileceksiniz. Peki Paint ile fotoğraf boyutlarını nasıl küçültebiliriz?

Öncelikle düzenleme yapmak istediğiniz resme sağ tıklayarak birlikte aç diyin ve çıkan seçeneklerden Paint’e tıklayın.

Üst menüde bulunan ‘’Yeniden Boyutlandır’’ seçeneğine tıklayın.

Karşımıza gelen menüden ilk olarak ‘’En Boy Oranını Koru’’ sekmesini işaretlememiz gerekiyor. Daha sonra resmimizi yüzdelik oranda küçülteceksek Yüzde ifadesini, piksel oranında küçülteceksek Piksel ifadesini işaretliyoruz. Herhangi bir boyut istiyorsanız alt kısımda bulunan Yatay ve Dikey kutularının yanına ölçülerinizi yazabilirsiniz. Son olarak ‘’Tamam’’ seçeneğine dokunarak işleminizi sonlandırın.

Resminizin istediğiniz boyuta ulaştığını düşünüyorsanız üst kısımdan Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın ve ardından JPEG Resmi seçeneğine dokunun.

İstediğiniz bir alanı seçerek, yeni resminizi istediğiniz alana kaydedebileceksiniz.

 

 

Yorum yazın