Nokia ve Facebook’tan İnternet Hızı Çalışması

Kenan Aktürk

Su altında bulunan fiber optik kablolar, internetin aksamaması ve devamlı çalışması için büyük bir öneme sahip. Kabloların değişimlerinin ve değerlerinin yükseltilebilmesi için de daha fazla alana sahip olunması gerekiyor. Uzun bir alan bulunamadığı için de bu durum imkansız olarak görünüyor.

İmkansız olarak nitelendirilen bu duruma, çözüm de Nokia ve Facebook ev sahipliği yapacak. Üzerinde çalıştıkları koordinatlar ile bu durumun mümkün olabileceğini belirten iki şirket, ortak şekilde çalışmalarına devam ediyor. Binlerce kilometrelik alana gerek kalmadan, kabloların ilk kapasite durumundan 2.5 katına kadar çıkarılabileceği söyleniyor.

Konuyla ilgili olarak ortak çalışmalarını sürdüren Facebook ve Nokia, kapasite artışı çalışmalarına da olumlu bakıyorlar ve kendilerine güveniyorlar.

Daha Fazla Hız

Kablo kapasitelerinin artmasıyla beraber, internet bağlantıları daha hızlı bir potansiyele sahip olabilir. Bu potansiyel sayesinde de tüm dünya üzerinde ‘’yavaş internet’’ ibaresi sonsuza kadar kaldırılabilir. Çalışmaların tam olarak ne zaman biteceği hakkında açıklama yapmayan şirketler, çalışmanın henüz orta seviyede ilerlediğinin de altını çiziyorlar.

İki şirketin de ortak çalışmalara devam etmesiyle, işler daha da hızlı gelişebilir. İki dev şirket, pozitif düşüncelerini işe yansıtarak el ele daha güzel bir iş başarabilirler.

Yorum yazın