iOS için Gmail Yenilik Sunuyor!

Alperen

Devam eden yılın başlarında Google, kullanıcıları şüpheli bağlantıları başlatmaya karşı uyaracak Android sürümüne ilişkin, kimlik avı önleme güvenlik kontrolleri yürürlüğe koydu. Şirketten gerçekleşen bu özel hareket, rastgele platformda yaygın olarak yer alan bir kimlik avı aldatmacasından sonra aktif oldu ve Gmail’de Google Dokümanlar bağlantısı olduğu görünen kişileri tamamen kandırdı. Artık aylar sonra arama devi olan uygulamanın iOS sürümünde de aynı kontrolleri gerçekleştirdi.

Şu zamandan itibaren iPhone veya iPad’de bir Gmail iletisinde riskli bir bağlantıyı tıkladığınızda, uygulama bağlantıyı tamamen açmadan önce size dikkatli davranmasını söyleyen bir uyarı ekranı getirecektir. Böylece girmeden önce bir kez daha düşünmenize olanak verecektir. Şirket, “görevine başlamadan önce dikkatli davranmanızı öneririz çünkü bağlantı muhtemelen güvensizdir, sadece risk olmadığından emin olursanızdevam edin “dedi.

Kullanıcı, uygulamanın riskli olduğunu bildiği bağlantıyı ne olursa olsun açmayı seçerse, onları orijinal URL’yi ziyaret etmeye yönelik uyarılacak farklı bir sayfaya taşıyacaktır. Şimdiye kadar anlaşmış olabileceğiniz gibi, bu uyarılar insanları kimlik avı saldırılarına yönelik korumaya almak ve hesaplarını şüpheli bağlantılara sahip postalardan korumak amacıyla yürürlüktedir.

Yorum yazın