Instagram İki Adımlı Doğrulamaya Geçiş Yapıyor

Kenan Aktürk

Dünyada milyonlarca kullanıcısı olan fotoğraf paylaşım servisi Instagram, iki faktörlü doğrulamaya geçiş yapıyor. Bu doğrulama uygulaması, sizlere Facebook üzerinden oldukça tanıdık gelebilir.

Facebook’ta hesabımıza tanınmayan bir cihaz tarafından girildiğinde, kod isteniyordu. Bu kod da sadece hesaba tanımlı olan cep telefona gönderiliyordu. Ayrıca cep telefonuna ulaşamayan kullanıcılar, daha önceden kod alarak bu kodları saklayıp istedikleri zaman kullanabiliyorlardı.

İki adımlı doğrulamaya, Instagram bünyesinde de kısa süre sonra geçiş yapılacak. Tanınmayan bir cihazdan Instagram hesabınıza erişildiğinde, kod kutusu ile karşılaşılacak. Hesaba erişim sağlayabilmek için de, telefonumuza gelen kodları doğru şekilde girmek zorundayız. O an telefonumuza ulaşmakta güçlük çekiyorsak, hesabımızın güvenlik kısmından edindiğimiz tek seferlik kodları da kullanma imkanımız bulunuyor.

Bu uygulama, biraz gecikmiş gibi görünüyor. Sonuçta bir sosyal medya platformu olan Instagram’da da özel bilgilerimiz bulunabiliyor. Mesajlaşmalarımız, sakladığımız canlı yayınlar ve yüklediğimiz fotoğraflar güvensiz bir ortamda duruyordu.

İkili doğrulama sistemi, çok yakında Instagram bünyesinde de aktif olacak. Bu sayede hesaba tanıttığınız cihazlar dışında, hesabınıza hiçbir cihazdan erişim sağlanamayacak.

 

Yorum yazın