Huawei Akıllı Telefon Pazarında Üçüncü Sırada!

Alp Ozcan

Akıllı telefon pazarında rekabet giderek kızışıyor. Firmalar en son teknolojileri kullanmaya devam ediyor ve her gün yeni bir model daha piyasaya sürülüyor. Bu rekabet içerisinde Huawei, kullandığı teknolojilerle ve ulaştığı kişi sayısıyla üçüncü sıraya kadar yükseldi.

Ünlü raporlama firması IDC tarafından yayınlanan verilere göre, 2012 yılında Huawei yaptığı 10.8 milyonluk satış ile üçüncü sırayı aldı. Bu sonuçla pazarın %4.9’luk hissesine sahip olan Huawei yapacağı ataklarla bu rakamı artırma peşinde. Aynı pazarda yer alan Apple 47.8 milyon akıllı cihaz satarak %21.8’lik paya sahip. Apple firmasının en büyük rakibi olan Samsung, 2012 yılında adeta rekorlara imza attı. Samsung, 2012 yılında 63.7 milyon akıllı cihaz satarak aynı raporda birinci sırayı aldı. Rapordaki diğer isimler %4.7 ile Sony dördüncü sırada, %4.3 ile ZTE beşinci sırada yer alıyor.

Huawei 2012 yılının son çeyreğinde duyurduğu çok ilginç özellikli akıllı cihazlarla bu atağı yapmış görünüyor. Elde ettiği başarı ile de daha gelişmiş özellikli telefonların yolda olduğunu da bildirdi. Gelecek ayda Mobil World Kongresi’nde yeni ürünlerini de tanıtacak olan Huawei, 2013 yılında hedeflerinin çok daha yüksek olduğunu söylüyor. Akıllı cihaz pazarında ciddi bir paya sahip olan firma, en son olarak tablet alanında büyük atılımlar atmıştı. Özellikle Android işletim sisteminin iOS’a büyük fark atmasından sonra Android kullanan cihazların satışında büyük bir artış olması Huawei’yi de etkilemiş olmalı.

Sadece telefon piyasasında olmayacağını bildiren Huawei her kategoride cihazların üretimine son hızla devam ediyor. Hızın ve performansın çok önemli olduğu günümüzde, telefondan ziyade tabletler de oldukça ilgi görüyor. Bu durumu anlayan firmalar da tabletlerine oldukça önem vermiş durumda ve 2013 yılında bu alana olan teknoloji yatırımı da artacaktır.

Yorum yazın