Google Görsel Aramayı Hızlandırdı! (Yeni Tasarım)

Alp Ozcan

Görsel aramalar, Google’da en çok kullanılan servislerden biri. Bu servis yakın bir zamanda yeni tasarımına kavuşuyor. İnternet kullanıcılarının geri bildirimleri sonucu, daha kullanışlı bir hale getiriliyor. Yeni google görsel arama ekranı eskisine göre daha zarif, hızlı ve daha duyarlı sonuçlar verecek. Karşınıza alakasız resimler çıkmayacak. En büyük özelliklerinden birisi ise klavye kontrolüne de geçilmiş olması. Artık klavye kısayolları ile görsel öğeler arasında rahatça gezebilecek, farenizin tekerleği ile de işleminize kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

Yeni görsel arama ekranının en büyük özelliklerinden birisi de, fotoğrafa tıklandığında fotoğrafa ait sitenin arka planda çalışmaması. Bu büyük özelliği sayesinde gereksiz yüklemeler de önlenmiş olacak, sadece resime odaklanabileceksiniz. Ayrıca site üzerinden, görselin eğer mevcutsa diğer boyutlarına da göz atabileceksiniz. Tüm bunları yaparken siteyle herhangi bir bağlantı kurmayacağınızdan daha hızlı bir gezinti sağlayabileceksiniz. Görsele tıkladığınızda, alt tarafında da ona benzer aynı konulu resimlere ulaşabiliyorsunuz.

Görsele tıkladığınızda, görsel sol tarafta açılırken, sağ menüde de görsele ait özellikler ve birkaç bağlantı çıkıyor. Bu bağlantılar sayesinde görselin bulunduğu siteyi ziyaret edip görselin orjinal haline ulaşabilir, görsel öğenin boyutu ve özellikleri hakkında bilgilere ulaşabilir veya diğer boyutları arasında geçiş yapabilirsiniz.

Tüm bunlar internet kullanıcıları tarafından tam not alsa da, işin diğer yanında yani site sahipleri bu özellikleri çok da iyi bulmadı. Çünkü özellikle resim galerisi, wallpaper sitelerine sahip yöneticiler bu durumdan hiç memnun değil. Sadece Google görsel aramalarından gelen ziyaretçilerle gelir sağlayan site sahipleri bu yeni gelen sistemle ne yapacaklarını bilmiyor durumdalar. Google’ın bu duruma bir çare bulmalarını bekleseler de bu tarz sitelerin büyük bir ziyaretçi kaybı yaşayacağı kesin.

Yorum yazın