Arama Motorlarında Üst Sıralarda Çıkmak!

Alp Ozcan

Bu başlık tabii ki sizi çok şaşırtacak belki de beklentilerinizi karşılamayacak baştan söyleyelim. Hayal kırıklılığına uğramanızı biz de istemeyiz.Fakat küçük detayların mükemmelliyeti sizi bu noktaya taşıyabilir. Bu yazımızda nasıl google üzerinde üst sıralara ulaşacağınızı anlatacağız. Başlığın amacı dikkatinizi çekmekti. Unutmayın insanların dikkatini çekmek sizin için de hayati öneme sahip.

Peki nedir işin püf noktaları? Çarpıcı başlıklar mı?

Öncelikle çarpıcı başlık tam olarak ne demektir ona göz atalım. Konumuz malum dikkat çekmek olunca böylesine başlıkların işimize etkisi göz ardı edilemez. Sansasyonel başlık yalan haberin içeriğini yansıtan dikkat çekici cümlelerden oluşur. Yalan haber sizin işinizin hiçbir zaman bir parçası olmamalıdır. Sansasyonel başlıklardan her zaman uzak durmanızı öneririz. Çünkü başlıkta aradığını bulamayan ziyaretçiler haklı olarak sizi bir daha tercih etmeyebilirler.

Peki şimdi asıl soruya gelelim? Öncelikli olarak botlar mı insanlar mı tercih edilmeli?

Son dönemdeki gelişmeler botların insan zekasına yakın bir seviyeye gösteriyor. Özellikle google’ın botları inanılmaz derece şaşırtıcı özelliklere sahip. Google dostu siteler yaptığınız sürece insanlarda size kolaylıkla ulaşır. URL adresinizi ve yazılarınızdaki başlıkları dikkat çekici yaptığınız sürece her zaman bir adım önde olacaksınız. Ama unutmayın google botları yalan içeriği anlayacak kadar zeki. Emeklerinizin karşılığı almanın başlangıcı etkileyici başlıklardır. Bunun bir örneğini biz sergiledik. Başlığımız google’da birinci olmanın sırrıydı. Bu size direkt olarak oku mesajını verdi. Siz de bu mesaja kulak verip yazımızı okumaya başladınız. Peki başka nasıl başlıklar kullanabilirdik? Google’da zirve hiç bu kadar basit olmadı, google’da 1 numaraya giden yol, anahtar sözcükte 1 numara hayal mi gibi başlıklar sizin ilginizi fazlasıyla çekebilirdi. İlgisini çekemediğiniz her ziyaretçi size eksi puandır unutmayın.

Peki bu şekilde hareket ettiğiniz takdirde neler kazanacaksınız?

1)     Ziyaretçinin sitede geçirdiği zaman artış gösterir. Böylece Pagerank ve seo etkileşimleri olumlu sonuçlanır.

2)     İlgi çekici başlıklar yazılarınıza girişi arttırır bu da hit artışı olarak size geri döner.

3)     Yazılarınıza yorum yapanların ve takipçilerin sayısındaki artış.

4)     Sitede geçirilen zaman içerisinde reklamların dikkat çekmesi tıklanması.

Yorum yazın