Para Biriktirme Alışkanlığı ve İpuçları!

Alp Ozcan

İnsan her zaman paraya ihtiyaç duyacaktır. Günümüzde artık para biriktirme dahi daha sanal bir şekilde ilerlemektedir. Eskiden yastık altında saklanan altınlar artık banka hesaplarında kendi paranızı dahi görmeden biriktiriliyor. Bankalar aslında paranızı piyasada kullanarak sizlere faiz sağlıyor. Tabii ki de kendi payına düşeni de almayı ihmal etmiyor.

Para biriktirme aslında sadece banka hesabına biriktirmek anlamına da gelmemektedir. Gayrimenkul satın alarak da aslında paranızı saklamış oluyorsunuz. Doğru değerlendirilmiş gayrimenkuller de zaman içerisinde size kar olarak geri dönecektir. Şimdi size nasıl kendinizi sıkmadan para biriktireceğinizi anlatacağız. Öncelikle para biriktirme işini beyinde halletmeniz gerekmektedir. Yani kazandığınız paranın hepsinin size ait olmadığını bilmeniz gerekiyor. Öncelikle bankaların vadeli hesap faiz oranlarını araştırın. Ardından aldığınız maaşın belli bir kısmını bu vadeli hesaba aktarın. Fakat kısa zamanda çok para biriktireceğim diye kendinizi de zor duruma sokmayın. Hemen karamsarlığa kapılabilir, para biriktirme işinden soğuyabilirsiniz. Maaşınızın belli bir kısmını buraya aktardıktan sonra bütçenizi yapmaya başlayabilirsiniz. Örnek verecek olursak 1500 TL maaşınız olsun. Her ay maaşınızın %10’unu yani 150 TL’yi bir kenara ayırabilirsiniz. Maaşınızı çektiğinizde ilk işiniz faturaları yatırmak yerine bu parayı vadeli hesaba aktarmak olsun. Daha sonra faturalarınızı ve bütçenizi ayarlamaya başlayın. Biriktireceğiniz parayı en sona bırakırsanız bu sizde psikolojik bir baskı oluşturacak, para biriktirme işlemine bir sonraki ay başlarım düşüncesine itmeye başlayacaktır.

Eğer bankalar aracılığıyla para biriktirme işleminden hoşlanmıyorsanız ve evinizde birikimlerinizi saklayacak güvenli bir yer mevcutsa gram altına birikimine de yönelebilirsiniz. Gram altın kartlarını hemen hemen tüm kuyumculardan bulabiliyorsunuz. Bu kartlar sizde harcama isteği doğurmayacaktır. Çünkü bunlar piyasada nakit olarak kullanılamıyor. Bu yüzden evde birikim için ideal yöntemlerden biridir. Üstelik altının uzun vadede hiç kaybettirmeyen bir yatırım olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Altın fiyatları düştüğünde hemen telaşa kapılmayın. Çünkü altın fiyatları her zaman eskiden olduğu yerinin üstüne çıkacaktır. Ayrıca evde birikim için bozuk para yöntemine de başlayabilirsiniz. Örneğin günün sonunda cebinizde 4 – 5 lira bozuk para kaldı. Bunları bütün yaptırıp harcayacağınıza bir kumbaraya atıp biriktirmeye başlayabilirsiniz. Göreceksiniz ki bir hafta sonunda küçümsenmeyecek bir para olmuş.

Yorum yazın