Google Otomatik Öğrenme Sistemi Geliyor!

Kenan Aktürk

Google bünyesinde yaptığımız herhangi bir resim aramasında, istediğimiz resim haricinde benzer resimlere de ulaşabiliyorduk. Aradığımız resimin ve benzer resimlerin kaynağını sunan Google, artık videolardaki resimleri de tanıyarak bizlere kolayca sunabilecek.

Cloud Next 2017 etkinliğinde açıklamalarda bulunan Google, artık videoların içerisinde de derin araştırmalar yapılacağının altını çizdi.

Örneğin bir video oynatıyoruz ve videonun içindeki bilgilere ihtiyaç duyuyoruz. Google, video içeriğindeki resimlerden veya yazılı görsellerden yola çıkarak bizlere video içerisindeki nesneler hakkında araştırmalar ve açıklamalar sunabilecek.

Cloud Video Intelligence ismini taşıyan bu uygulama, henüz deneme aşamasında olsa da başarılı sonuçlar elde etmeye başladı. Özellikle kurumsal şirketlerde fazlasıyla işe yarayacak bu uygulama, öncelikle kurumsal kullanıcılarla bir araya gelecek.

Şirket bünyelerinde oldukça fazla video veri tabanı bulunabiliyor. Cloud Video Intelligence uygulaması sayesinde şirketler birkaç kelimeyi yazarak aradıkları video dökümanlarına ulaşabilecek. Ayrıca video dökümanlarının arasında, kaç tane ilgili video varsa anında ortaya çıkacak.

Bu durumun yanı sıra kolaylıkla ayrıştırılan videolar, izlenmeye başlandığında ilgili nesnenin videoda geçtiği bölümde video kendini otomatik olarak durduracak. Hala demo sürümünde bulunan uygulama, kullanıcılara kısa sürede ulaştırılamayacak. Geliştirilme sürecinde olan uygulama, belli bir müddet sonra kullanılmaya başlanacak.

Yorum yazın