Facebook’ta Sahte Hesapları Nasıl Anlarız?

Alp Ozcan

Facebook, isteyen herkesin istediği gibi hesap açmasına izin veren, yoğun denetimler yapmayan bir sosyal ağ sitesi. Hesap açmanın ücretsiz ve bu kadar kolay olması, isteyenlerin gerçek dışı; yani kendisi olmayan kişilerin adına bile hesap açabilmelerine olanak sağlıyor. Bu da en basitinden, birinin sizin ilgileneceğinizi düşündüğü bir sahte profil açarak sizi eklemesine, ve böylece tüm paylaşımlarınıza, fotoğraflarınıza, yer bildirimlerinize, hatta daha fazlasına erişmesine yol açabilir.

Facebookta profesyonellikle hazırlanmış sahte hesaplardan korunmak oldukça zor, ancak aşağıdaki bir kaç tüyo işinize yarayabilir.

1- Arkadaş Sayısı

Facebook’taki sahte profillerin hemen hemen hiç arkadaşı olmaz. Yalnızca sizi eklerler, ve varsa bunun yanında 4-5 tane daha arkadaşı bulunur.

Aynı şekilde, birbirleriyle alakasız binlerce arkadaşı bulunan bir profil de yüksek ihtimalle sahtedir.

2- Gizlilik Ayarları

Sahte hesapların çoğu, gizlilik ayarlarını tamamlamaz. Bu hesaplar herkes tarafından görülebilir ve bilgileri herkese açık kılınmıştır. Kimi sahte hesaplarda ise ‘Arkadaş Listesi’ ve ‘Beğeniler’ gibi sahteliği ayırdedici bilgiler gizlenmiş, diğer tüm bilgilerse açık hale getirilmiştir.

3- Fotoğraflar

Sahte hesapların %75’inden fazlasında yalnızca bir kaç adet fotoğraf bulunur, ve tüm bu fotoğrafler aynı gün eklenmiştir. Fotoğrafların birbiri ile alakalı olmaması da önemlidir. Google Görsel Arama’da bu fotoğrafları aratarak biraz daha bilgi sahibi olabilirsiniz.

4- Paylaşımlar

Sahte hesaplarda genellikle paylaşım patlamaları olur; kısa sürede onlarca paylaşım. Kimi zaman ise hiç paylaşım olmaz!

Paylaşımlar düzenli mi, birbirleriyle alakasız mı, kontrol edin.

5- Eklenme Zamanı

Sizi arkadaş olarak ekleyen bir sahte hesap, sizi hedef aldığından muhtemelen hesabı açar açmaz ekleyecektir. Bu konuda dikkat etmeniz de önemlidir.

6- Yer Bildirimleri & Etiketlenmeler

Hemen hemen tüm Facebook kullanıcılarının kullandığı yer bildirimleri ve fotoğraf etiketleri, sahte hesaplar tarafından kullanılmaz. Çünkü hesap sahipleri gerçek hesaplarına yer bildirmekle meşgulken, sahte hesapların hiç gerçek arkadaşı olmadığından farklı hesaplar tarafından etiketlenemezler.

Yorum yazın