Köklü CEO’ların yalnızca %18’i sosyal ağ kullanıcısı!

Alp Ozcan

Facebook ve Twitter, her geçen gün büyüyerek hayatımıza daha fazla dahil olan birer sosyal medya sitesi haline geldi. Durum böyle olunca, büyük kitlelere kolay yoldan ulaşmaya çalışan firmaların sosyal medya hesaplarına rastlamak da artık şaşırtıcı değil. Facebook ve Twitter gibi başı çeken iki sosyal ağın yanı sıra, Google Plus gibi daha az kitleye hitap eden ağlarda bile neredeyse tüm bu şirketlerin hesapları bulunuyor.

Sosyal ağlar, içeriğinde buluşturduğu milyarlarca insan sayesinde şirketler için harika ve ücretsiz birer reklam alanı haline gelmiş durumda. Çoğu şirket, sosyal medya aracılığıyla tek bir kuruş bile ödemeden, müşterileri veya reklam yapmak istediği kitleler ile iletişime geçebiliyor. Nitekim, reklam konusunda bu kadar avantaj bile sağlayan sosyal ağlar, bu büyük şirketlerin CEO’ları tarafından pek tercih edilmiyor gibi görünüyor.

Weber Shandwick isimli, küresel çapta araştırmalar yapıp istatistik tutan bir firma tarafından açıklanan rakamlara göre, dünyanın en büyük 50 şirket CEO’sundan sadece 9 tanesi sosyal ağlarda aktif bir şekilde profillerini oluşturmuş, ve kullanıyorlar. Bu durum yüzdeye vurulduğunda %18 gibi komik bir rakama tekabül ediyor.

Sosyal ağlardan LinkedIn, CEO’lar tarafından en çok tercih edilen platform. Zaten kuruluşu itibariyle kurumsal olan, ve iş piyasası üzerine hazırlanmış en köklü sosyal ağ da o. Bu sebepten, LinkedIn profili sahibi olan CEO’lar pek şaşırılacak bir durum değil. LinkedIn sitesinin hemen ardından gelen Twitter’da da bir çok elit şirketin CEO’sunun hesabı bulunduğu biliniyor.

Sonuçlar içerisinde en başarısız olan ise, Facebook. Facebook’ta kişisel profil sahibi olan CEO’ların sayısı iki elin parmaklarını geçmiyor.

Yorum yazın