En Yaşlı Sosyal Ağ: Google Plus!

Alp Ozcan

Günlük hayatta internetin ayrılmaz bir parçası olan sosyal ağlara, her an binlerce kullanıcı giriş yapıyor, aktif olarak paylaşımlarda bulunuyorlar. Her yaştan kullanıcılara hitap eden sosyal ağlar, kimi zaman hayatı kolaylaştırırken kimi zaman da yanlış bilgilerin ortaya çıkması yahut bilgisayar korsanlarının sebep olduğu problemler sonucunda hayatı zorlaştırabiliyorlar.

Genç yaşlı fark etmeksizin herkesin birer sosyal ağ hesabı sahibi olduğu günümüzde, beş yaşındaki çocuktan 80 yaşındaki dedeye kadar Facebook hesabına sahip insanlara rastlamak mümkün. Hatta öyle ki, bazı aileler bu işi abartıp daha doğmadan çocuklarına Facebook hesabı bile alabiliyorlar. Kimi zaman da, evcil hayvanları için hesap açmış insanlar görebiliyoruz. Uzun lafın kısası, sosyal ağların kullanımının son derece kolaylaşması, yaygınlığını ve yayılma hızını artırıyor.

Peki ya yaş ortalamasının en yüksek olduğu sosyal ağ hangisi, hiç merak ettiniz mi? Biz ettik, ve bulduk! Google Plus!

Google Plus, yaş ortalaması istatistiklerinde en yüksek yaş ortalamasına sahip ağ seçildi. Elbette ki yalnızca belirli bir kesimi hedefleyen, LinkedIn benzeri çok daha yüksek yaş ortalamasına sahip kurumsal sosyal ağlar da var ancak Google Plus; Twitter ve Facebook gibi, belirli bir kesimi ayırt etmeksizin herkese açık sosyal ağlarda en yüksek ortalamaya sahip olanı.

Sıralamanın devamında ikinci olarak Twitter gelirken, onun hemen ardında bol genç nüfusuyla Facebook geliyor. Tahminlere göre, Facebook üzerinde yer alan onlarca oyun, onu çocuklar ve gençler için daha cezbedici bir hale getiriyor.

Yorum yazın