Facebook Yalan Haber İle Mücadele Başlattı

Kenan Aktürk

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanlık seçimlerinde  gündemi oldukça meşgul eden yalan haberler ortaya çıkmıştı. Donald Trump hakkında sosyal medya üzerinden oluşturulan haberler gündemi sarsmış, dünyayı ayağa kaldırmıştı. Facebook, bu durumla mücadele edilebilmesi için de uyarı aldı. Uyarılar üzerinde çalışmalara başlayan Facebook, kısa bir süre sonra yalan haberlerle tamamen mücadele edebilecek.

Facebook, yalan haberlerle mücadele edebilmek için kullanıcılardan da yardım alacak. Paylaşılan haber bağlantılarının yanına küçük bir seçenek ekleyecek olan Facebook, haberin yalan olup olmadığını o seçeneğe bakarak araştırıp bulabilecek. Kullanıcılara sunulacak olan bu küçük düğme için de çalışmalar son hızla devam ediyor.

Ayrıca üçüncü haber kaynaklarından da bilgi alacak olan Facebook, iki doğrulama ile bu sorunun altından kalkabilecek. Geçtiğimiz aralık ayında bu konu hakkında üzgün olduğunu belirten Facebook, çalışmalara başlanacağı hakkında da söz vermişti. Sözünü yerine getirmek için ilk adımı atan Facebook, yazılımcılar sayesinde gerekli düğme hakkında tam araştırma yaparak sitesinin bünyesine kısa süre içerisinde ekleyecek.

Sıkça tıklama alan düğme sayesinde haberler ”Tartışmalı” ibaresine takılacak. Tartışmalı ibaresi ise, haberin kesin doğru olmadığının kanıtı olarak sergilenecek. Basit bir uygulama olarak görünse de, yapılacak olan bu çalışma biraz zaman alacak gibi.

 

Yorum yazın