Facebook Bağış Uygulaması Başlatacak

Kenan Aktürk

Facebook, son zamanlarda yaptığı çalışmalarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Şu sıralar yeni bir proje üzerinde çalışmalarını sürdüren Facebook, güzel bir bağış destekli çalışmaya da imza atacak.

Yapılan uygulama sayesinde kullanıcılar, kendilerinin veya başkalarının masraflarına ilişkin bağış kampanyaları başlatabilecekler. Örneğin hasta bir kişinin ailesi, hasta akrabaları için bağış kampanyası başlatabilecek. Başka bir deyişle örnek verecek olursak, küçük topluluklar büyük ve yararlı işler yapmak için de bağış toplayabilecekler. Bu kampanyaları her kullanıcı görecek ve dilediği yardımı da yapabilecek.

Bağış kategorileri ise ilk başlarda sınırlı tutulacak. Yani ilk etapta sadece hastane masrafları, hayvanların yaşam ve yiyecek masrafları ve doğal afet gibi yardım seçenekleri bulunacak. Yapılan açıklamaya göre de bu kategoriler kısa süre sonra arttırılacak.

Uygulama ilk olarak ABD’de kullanılmaya başlanacak. Uygulamayı kullanmak isteyen kullanıcıların ise yaşlarının 18 yaşından büyük olması gerekiyor.

Facebook, bu çalışmadan kar amacı gütmediğini de belirtti. Yani bağış sırasında herhangi bir ek ücret Facebook’a ödenmeyecek. Facebook sadece, bağış yapan kullanıcılardan 0.30 dolar karşılığında bir bütçe alacak. Bunun amacı ise kampanyayı başlatan ve yardım yapmak isteyenlerin sahteciliğine önlem almak olarak gösteriliyor.

Son zamanlarda iş bulma aktivitesini de devreye sokacak olan Facebook, yararlı çalışmalar üzerinde çalışmaya devam ediyor. İlerleyen günlerde ise sistem denenecek ve yakında tüm dünyada kullanılmaya başlanacak.

Yorum yazın