Elektronik Sigaranın Yeni Modası

Serhan Yücesoy

Elektronik sigara, sigara içme bağımlılığınından kurtulmak isteyen kişiler için Avrupa merkezli olarak tasarlanmış bir üründür. Sigara içme alışkanlığını anlık karar ile terk etmek çok kolay olmamaktadır. Bu nedenle insanları sigara içme alışkanlığından vazgeçirmek için, dünya genelinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Örneğin, tütün içerikli sakız, vücuda yapıştırılan sigara bantları gibi çok sayıda yöntem kullanılmıştır. Son dönemlerde ortaya çıkan bir fikrin sonucu olarak, içerik değerleri oldukça düşük bir ürün olan elektronik sigara, kişilerin alışkanlıklarını yenmeleri için piyasaya sürülmektedir. Bu sayede kişilerin aşamalı olarak sigara içme alışkanlığına son verebilecekleri değerlendirilmektedir.

Ülkemizde sigara tüketiminin ne kadar zararlı olduğu yönünde biliçlendirici kampanyaların sayısı hızla artmaktadır. Ülke genelinde verilen top yekün savaş meyvelerini vermeye başlamıştır. Elektronik sigaranın yeni modası olarak karşımıza çıkması da bir tesadüf değildir. Sigara içme alışkanlıklarının yenilmesi konusunda seçilen önemli bir yöntem olarak görülmektedir. Sigara fiyatlarının aşırı derecede pahalı olması ve bilinen olumsuz etkileri nedeniyle içiminin bırakılması artık bir zaruriyet halini almıştır. Ancak malesef, alışkanlık yapması sonucu, istenilen anda bırakmak pek mümkün değildir.

Elektronik Sigaralar Hakkında

Elektronik sigaralar, günlük hayatımızda oldukça sık bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Elektronik sigaranın yeni modası, ürünün mentöllü ve karışımlı içeriklerle beraber tüketilmesi olmaktadır. Su buharı kullanılması sonucu çevrede ye alan kişilerin olumsuz etkilenmesi engellenmektedir.

Elektronik sigara, mekanizma içerisinde yer alan tütün ve çeşitli aromalar ile su buharı içerikleriyle kullanılmaktadır. Bu nedenle kişi içine çekip geri bıraktığı anda, ortaya çıkan duman su buharı olmaktadır. Bu durumda bildiğimiz sigaranın olumsuz kabul edilen etkilerinden olan duman ve is etkisi olmaması sonucu doğurmaktadır.

Elektronik sigara kullanan kişilerin, sigara içme bağımlısı oldukları anlaşılmaz. Nitekim ürünün, koku bırakma ve diş ile diş etlerinde sararmaya yol açma gibi etkileri bulunmamaktadır. Bununla birlikte sigara ve türevi durumunda bulunan her türlü ürün sakıncalı ve sağlığa zararlıdır. Elektronik sigara, sadece geçiş amaçlı olarak ve bilinen yıkıcı etkilerin bir nebze hafifletilmesi amacı ile tasarlanmıştır. Bu nedenle en sağlıklı ve doğru yol sigaranın bir an evvel bırakılmasıdır.

Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır

Elektronik sigara, farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Sıvı hale getirilmiş nikotin, cihazın enerjisi ile ısıtılmaktadır. Sonuç olarak sıvı nikotin gaz halini alarak buharlaşmaya başlar. Kişinin içine çekmesi işlemi ile buhar halini alan nikotin, cihaz butonuna basılması ile altif hale gelmektedir. Elektronik sigara buhar halini alırken, çeşitli aromalar ve likit ile beraber tüketilmektedir. Buna bağlı olarakta koku ve renk normal sigaraya göre farklı olmaktadır.

Günümüzde elektronik sigaranın yeni modası, çok sayıda sigara tiryakisini etkilemişe benziyor. Kişiler, sigara içme tiryakiliğinden kurtulma ümidi ile, elektronik sigaraya yönelmektedir. Kullanıcıların bellirli bir kısmına göre, ürün normal sigara türevlerine göre daha kullanışlı ve tahribatı daha az olarak görülmektedir.

Yorum yazın