Cildini İncitmeden Nasıl Tıraş Olunur?

Serhan Yücesoy

Tıraş olmak hem fiziksel bir ihtiyaç hem de estetik açısından bir gereksinimdir. Bu nedenle belirli periyotlarla kişiler tıraş olma ihtiyacı duymaktadır. Özellikle resmi kurumlarda görev yapan kişiler açısından sakal tıraşının gün aşırı olunmasına bağlı olarak, yüz bölgesinde bir yıpranma, aşınma ve ciltte bozulma meydana gelebilmektedir.

Cildin incinmeden tıraş edilebilmesi için, doğru ve cildinize uygun tıraş makine modelleri inceleyerek ilk adımı atabilirsiniz. Nitekim cilt ile uyumlu, kaliteli ve nitelikli tıraş makinesi kullanarak, tıraş olmak sonucunda, tıraşın cilde olumsuz etkisi sınırlı olacaktır. Bununla birlikte cildin tıraşa hazırlanması da önemli olan bir diğer aşamadır. Tıraş olmadan evvel, cildin ılık su ile yumuşatılması ve gözeneklerin açık hale getirilmesi oldukça faydalı olacaktır.

Kişinin cildini yıpratmadan tıraş olabilmesi için gerekli son aşama ise, doğru şekilde tıraş olabilmektir. Nitekim basit gibi gözükse de yanlış yöntemle olunan tıraş sonrasında ciltte kızarıklık ve tahriş olmaktadır. Tıraş esnasında, kılların uzama yönünün tersine doğru, kıllar kesilmelidir. Bu sayede hem kolay tıraş olunacak hem de, kılların tekrar uzarken ki görüntüsü daha sağlıklı ve estetik olacaktır.

Cildi Yormamak İçin Doğru Tıraş Makinesi

Tıraş esnasında cildin yıpratılmaması için, bazı gerekli önlemler alınmalıdır.  Bu noktada tıraş makine modelleri ayrıntılı bir şekilde araştırılmalıdır. Bir diğer aşama, alacağınız tıraş makinesinin, ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek nitelikte olması önemlidir. Örneğin yeterli sayıda tıraş başlığının bulunması, paslanmaz ve kırılmaz çelikten yapılmış olması, kişilerde alerjen etkisi bırakacak ve cildi kullanım sonrasında olumsuz etkileyecek ürün içeriklerinin bulunmamasına dikkat edilmelidir.

Tıraş makinesi edinildikten sonra da dikkat edilmesi gerekli bazı durumlar bulunmaktadır. Buna göre makine tıraş öncesi ve sonrasında temizlenmelidir. Belirli periyotlarla, bıçakları yağlanıp, yıkanmalı ve sonrasında düzgün bir şekilde kurulanmalıdır. Asla tıraş makinesi ıslak ve kirli bir şekilde bırakılmamalıdır. Temizlenmeyen tıraş makineleri en basit haliyle, zararlı bakteri yuvasına dönüşebilmektedir.

Tıraş esnasında cildi zorlayacak şekilde, bastırma ve zorlama hamlesinden uzak durulmalıdır. Son olarak seçilecek ürünün, kalite standartlarını sağlamış, başarısı kanıtlanmış ve kaliteli bir ürün olmasına özen gösterilmelidir. Yan sanayi ürünlerinden kesinlikle uzak durulmalıdır.

En İyi Tıraş Makinesi Modelleri 

Cildiniz ile uyumlu, en iyi tıraş makine modelleri şu şekildedir.

  • Braun 9 Series Elektrikli Tıraş Makinesi: Alman kalitesi ile sunulan ürün, piyasada yer alan en kaliteli makinelerden bir tanesidir. Şarj edilebilir özelliği ve 5 farklı tıraş başlığı ile oldukça kaliteli ve kullanılabilir bir üründür.
  • Philips 9000 Series Elektrikli Tıraş Makinesi: Tahriş ve cilde olumsuz etkisi olmadan özellikle saç tıraşları için oldukça etkili bir tıraş makinesidir.
  • Braun 7-790cc Series Erkek Tıraş Sistemleri: Sıkıştırılmış ve kolay hakimiyet sağlanabilen yapısı ile, cilde yakın bir tıraş konforu sunmaktadır. Ürün tıraş edilmesi zor olan kıvrımlı bölgelerde etkili sonuçlar vermektedir.

Yorum yazın