Detaylı: iPhone 5 İncelemesi!

Alp Ozcan

Apple’ın merakla beklenen en son modeli iPhone 5 Türkiye’de satışa sunuldu. Bir önceki modellerin devamı olarak görülse de birçok yenilik içeren iPhone 5’in tüm detaylarını sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle iPhone 5, eski modellerine göre daha hüçlü bir RAM, işlemci ve kamera içeriyor. iPhone 4S’e kıyasla daha büyük bir ekranı olan iPhone 5 oldukça ergonomik yapıda. Mühendislerce ortalama bir ele göre üretilen telefon, tek elle kolaylıkla yönetilebiliyor. Kalınlık olarak da 9.3 mm’den 7.6 mm’ye inilmesi gerçekten çok güzel olmuş. Hem kalınlığının hem de ağırlığının azalması telefonu elde ve cepte taşımayı da kolaylaştırmış. iPhone4 ve iPhone4S’in dayanıklılığı konusunda kimsenin şikayeti olmasa da Apple bu yeni modelde metal şeritlerin malzemesini değiştirmiş. Artık telefonun etrafında bulunan metal şeritlere titanyum malzemesi de eklenmiş. iPhone 5’te çift çekirdekli 1.3 Ghz A6 işlemci ve 1 GB RAM bulunuyor. Bu donanımsal özelliklerin şu anlık çalıştıramayacağı oyun ve uygulama bulunmuyor. Ayrıca dokunmatik ekranın tepki verme süresi, uygulamaların ve oyunların açılış hızı her zamanki gibi mükemmel boyutta.

iPhone 5’te de 8 megapiksellik bir kamera bulunuyor. Çözünürlük olarak çok değişiklik olmasa da gece çekimlerinde ciddi değişimler bulunuyor. Kameranın flaş ve ışık özellikleri geliştirilmiş. Ayrıca video çekerken ortam gürültüleri de bir süzme işleminden geçiriliyor. Bu sayede etraftaki gürültü videolarınıza daha az yansıyor. Bir yeni özellik de video çekerken bir yandan fotoğraf çekmek olmuş. Video çekerken sağ üst köşede bulunan küçük butona dokunarak o anı fotoğraflayabilirsiniz. Bunu yaparken videonuzda da aksama olmuyor. Apple artık her kulağa uyan kulaklıklarını da üretmeye başladı. Özellikle topuzlu kulaklıklar herkese uymuyordu ama bu yeni modeller daha esnek yapıda ve kulağa göre şekil alabiliyor.

Yorum yazın