Android’de Yasaklı Sitelere Giriş İçin DNS Nasıl Değiştirilir?

Kenan Aktürk

Android cihazınızda internette gezinti yapmak istediğinizde, telefonunuzun mevcut olarak kullandığı DNS her sitelere giriş yapmayabilir. Özellikle sizin girmek istediğiniz yasaklı adıyla tabir edilen sitelere, normal DNS ayarlarıyla giriş yapmanız pek mümkün olmayacaktır. Peki DNS ayarları nasıl değiştirilir?

  1. Öncelikle Android işletim sistemli cihazınızdan (telefon veya tablet) Wi-Fi ağına bağlanmalısınız. Ayarlar > Wi-Fi adımlarını izleyerek bağlantıyı aktif edin ve bir ağda oturum açın.
  2. Bağlandığınız ağın üzerine basılı tutarak karşınıza çıkacak seçeneklerden ‘’Ağ Ayarlarını Yönet’’ seçeneğine dokunun ve ağ ayarlarına giriş yapın.
  3. Karşınıza çıkacak ekrandan ‘’Gelişmiş Seçenekleri Göster’’ diyerek IP Ayarlarını Statik olarak ayarlayın. Daha sonra DNS 1 kısmına ‘’8.8.8.8’’, DNS 2 alanına ise ‘’8.8.4.4’’ yazın. En son işlem olarak da işlemi kaydedin.

Bu ayaları adım adım düzenli bir şekilde yaptıktan sonra, artık yasaklı sitelere giriş yapabilmeniz için hiçbir engel kalmayacaktır. Bu ayarları bilgisayarınız üzerinden, telefonunuz üzerinden ve tablet bilgisayarlarınız üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Eğer bu işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız ve daha basit yollarla yasaklı sitelere giriş yapmak istiyorsanız, Google Play Store’a girerek kendinize bir VPN programı bulabilirsiniz. Bu programlar sayesinde tek tıkla DNS ayarlarınızı değiştirebilir, farklı bağlantılar kurabilir ve saniyeler içerisinde istediğiniz siteye sorunsuz bir şekilde bağlanabilirsiniz.

Yorum yazın