Akıllı Bandajlar Geliyor!

Kenan Aktürk

Bilim adamları, sağlık açısından güzel sonuçlar getirebilecek bir proje üzerinde çalışmaya devam ediyor. Projenin ise sonuna gelindi. Herhangi bir yaralanma durumunda kolumuza veya bacağımıza bağladığımız bandajlar, artık akıllı hale geliyor.

Swensea Üniversitesi Yaşam Bilimleri Enstitüsü, milyonlarca dolarlık bir çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor. İlk olarak akıllı bandajların üretimine geçilecek. Daha sonra da bandajların izlenebilmesi ve komut alabilmesi için teknoloji odaları geliştirilmeye başlanacak. Bu sayede artık bandajlar açılmadan, dışarıdaki yansıma ile yaranın durumu öğrenilebilecek.

Basit Tedavi

Bu teknoloji sayesinde bandaj kullanan insanlar, artık her dakika bandajlarını açarak yaralarına bakmak zorunda kalmayacaklar. Çünkü tek bir komut ile yaranın durumu, bandajın dış yüzüne yansıtılacak. Ayrıca bandajlarda 5G ve nanoteknoloji kullanılacak. Nano teknoloji sayesinde yaraların durumu hem öğrenilecek, hem de tedavisi bandajlar tarafından yapılacak.

Doktorlara Anında Ulaşacak

Bandajlarda kullanılacak 5G teknolojisi sayesinde, bandajlarınız doktorunuzla iletişim halinde olacak. Yani yaranızın durumu, kablosuz veri aktarımıyla doktorunuza ulaştırılacak. Anlık olarak durumu izleyen doktor da size alternatif tedavi yöntemlerini anlık olarak sunacak.

Önümüzdeki sene içerisinde çalışmaların test edilmesi bekleniyor. Bilim adamları, çalışmanın büyük bir bölümünü bitirdiler. Geriye, bandajlara 5G teknolojisini uyarlamak kaldı. Önümüzdeki sene bu çalışma da tamamen sona erecek ve nano teknoloji bağlantıları da kurulmuş olacak. Her işlem bittikten sonra, test aşamasına geçilecek.

Yorum yazın