Windows Başlangıçta Açılan Programları Kapatma

Kenan Aktürk

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarımızı açtığımız zaman, ekran açılır açılmaz karşımıza onlarca program çıkabiliyor. Daha önceden yüklediğimiz ve başlangıçta açılmasına izin verdiğimiz bu programlar, bazı zamanlar bizi bunaltıyor ve bilgisayarımıza yüklü bir ağırlık verebiliyor. Bu nedenle içimizden ‘’Format mı atsam acaba?’’ gibi sitemler edebiliyoruz. Aslında bu programların direk karşımıza çıkmasını engellemenin oldukça kolay bir yolu var. İsterseniz bu programları kapatma yöntemine geçelim ve bilgisayarımızı biraz da olsa rahatlatalım. Peki bu işlemleri nasıl yapacağız?

Başlangıçta Açılan Programları Kapatmak

  1. İlk adım olarak görev çubuğu üzerinden herhangi bir boş alana tıklayalım.

  1. Karşımıza çıkan pencerede görev yöneticisine tıklayalım ve en üstte bulunan sekmeler arasından başlangıç sekmesini bularak bir kez tıklayalım.

 

  1. Karşınıza gelen program dizisinin içerisinden, bilgisayarınız açıldığında karşınıza direk gelen programları bulmaya çalışın. Programları hatırlayıp bulduktan sonra hepsine teker teker sağ tıklayın ve devre dışı bırak özelliğini kullanın.

 

Yukarıdaki adımları dikkatli ve eksiksiz bir şekilde yerine getirdiğinizde, artık bilgisayarınız açıldığında karşınıza direk çıkan programlar bir daha çıkmayacaktır. Eğer farklı bir program yüklediyseniz ve o program da başlangıçta karşınıza çıkıyorsa, aynı işlemleri yapın ve programı görev yöneticisi içerisinde bularak devre dışı bırakın. Bu sayede siz izin vermedikçe hiçbir program direk açılamayacaktır.

 

Yorum yazın