Toshiba Satellite C855–18G ve Samsung NP350V5C–S09TR Karşılaştırması!

Alp Ozcan

Bilgisayarlar artık günümüzün olmazsa olmazlarından biri. Bundan 10 yıl önce, bilgisayarlar lüks birer ihtiyaç olup, evlerde çok kullanılmazken sadece işyerlerinde bulunuyordu. Fakat günümüzde artık hemen hemen her evde bir bilgisayar bulunuyor ve bilgisayar kullanma yaşı da günden güne düşüyor. İlkokula yeni başlayan çocuklardan neredeyse bilgisayar kullanmayı bilmeyeni yok artık. Yeni trendlerden biri de dizüstü bilgisayarlar. Neredeyse masaüstü bilgisayarlarla aynı performansı gösteren dizüstü bilgisayarlar hem taşınabilir olmaları, hem kullanımlarının kolay olması, hem de yer işgal etmemeleri sebebiyle oldukça popülerler. Artık firmalar da dizüstü bilgisayarları gittikçe hafifleştirmeye başlıyorlar. Sizlere bu yazımızda son zamanların iki popüler dizüstü bilgisayarını tanıtacağız ve aralarında karşılaştırma yapacağız.

Toshiba Satellite C855 – 18G modeli :

 Yeni nesil işlemci olan Intel Core i5’e sahip olan Toshiba Satellite pil ömrüyle dikkatleri üzerine çekiyor. 5.5 saat pil ömrüne sahip olan bu model, dizüstü bilgisayarlar için oldukça yüksek bir değer. Ürünü test etme fırsatımız olmasa da bu pil ömrünün sürekli olacağını düşünmüyoruz. Zaman içerisinde uygulamalar, programlar ve yanlış kullanım yüzünden bu pil ömrü de mutlaka düşecektir. 8 GB RAM bulunan bilgisayarın tasarımı da hayli dikkat çekici. Kart okuyucuları ve Bluetooth özelliği sayesinde de kolaylıkla verilerinizi aktarabilir ve paylaşabilirsiniz.

Samsung NP350V5C – S09TR modeli :

Intel Core i5, 2.5 Ghz ve TurboBoost özellikli işlemcisi ve 8 GB RAM’i ile rakiplerinden bir adım önde olan Samsung NP350V5C sizlere yüksek bir performans sunuyor. İleri teknoloji ekran kartı sayesinde de bu bilgisayarda oynayamayacağınız oyun bulunmuyor. Üstelik en yeni çıkan yüksek grafikli oyunlarda en ufak bir donma veya takılma yaşanmıyor. Özellikle bilgisayarı yeni oyunları oynamak için alan kişilerin mutlaka bakması gereken modellerden biri. Bataryası da Toshiba Satellite gibi 6 hücreli bir yapıya sahip. Bataryasının 5.5 saat gittiğini ileri sürseler de bu süre yüksek grafikli oyunlar açıldığında mutlaka düşecektir. Kart okuyucu ve Bluetooth özelliği de bulunan bu modeli kesinlikle yüksek performans arayan kişilere tavsiye ediyoruz.

Yorum yazın