Sosyal Medya Pazarlama Hataları!

Alp Ozcan

Sosyal medya artık günlük hayatımızın da önemli bir parçası haline geldi. Hemen herkesin içinde olduğu bu inanılmaz dünya pazarlamanın da odak noktası haline geldi. Milyonlara ulaşmak artık pazarlama sektörü için çocuk oyuncağı haline geldi. Sanal dünyanın bu etkisi günümüz dünyasını şekillendiriyor. İşinize başlamadan önce yapmamanız gerekenleri bilirseniz oyuna önde başlarsınız. Şimdi sosyal medyada pazarlamanın püf noktalarına bir göz atacağız. Bu hatalardan uzak durduğunuz takdirde başarılı bir pazarlama hareketi gerçekleştireceksiniz.

1)Takipçileri yok saymak

Sosyal medya pazarlamanın odak noktası insandır. İnsanların ne kadar dikkatini çekebilirseniz o kadar başarılı olursunuz. İlgi çekici bir reklam ya da slogan hedefinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Fakat bu adımı atladığınız takdirde tablo sizin için hiç de iç açıcı olmayacaktır. Facebook, Twitter gibi ağlarda aktif olun. İnsanların sorunlarını, beklentilerini kısacası kullanıcının sizin hakkınızdaki düşünceleri bir şekilde öğrenin. Sorunları çözmeye çalışın onlara ilgi gösterin. Unutmayın müşteri memnuniyeti her şeyin üzerindedir. Pazarlamanın anahtarı budur.

2)Popüler trendleri yok saymak

Sosyal pazarlamanın anahtar kelimelerinden biri de trendlerdir. Trendler insanların neye ilgi gösterdiğini açıkça gösterir. Bu da bir pazarlamacının elindeki en önemli güçtür. Trendleri takip ettiğiniz takdirde gerekli güncellemelerle insanları kendinize çekebilirsiniz. Sosyal medyayı etkin kullanmak her zaman sizi bir adım önde tutacaktır. Popüler trendlerde değişiklik yapmak onları daha başka şekilde kullanıcıyla buluşturmak amacınız olmalıdır bunları yapmadığınız takdirde çağı yakalayamamış popüler trendleri yok saymış olursunuz. Popüler trendler sizin her zaman hassasiyet göstermeniz gereken bir nokta olmalıdır.

3)Sürekli yukarıyı hedefleyin

Bir pazarlamacı olarak sizin düşeceğiniz en büyük hata değişime kapalı kalmaktır. Sürekli olduğunuz yerde durduğunuz takdirde  sürekli değişen dünyada yeriniz aşağılarda olacaktır. Unutmayın sosyal medya sürekli değişim halinde.

4)Basit stratejilerden uzak durmaya özen gösterin

Sosyal medya pazarlamanız da ki en önemli kısım budur. Markalarınız doğru bir şekilde pazarlamak en önemli noktadır. Yanlış pazarlama taktikleri sizi batağa doğru sürükler. Markalarınızı doğru platformlarda ön plana çıkarmak çok önemlidir. Örneğin ünlü birinin hayran sayfası üzerinden markanızı alakasız bir şekilde pazarlamaya çalışmak hanenize yazılacak en büyük eksidir.

Yorum yazın