Samsung Galaxy Note 4 İncelemesi ve Özellikleri

Alp Ozcan

Samsung tarafından geçtiğimiz günlerde ülkemizde satışa sunulmuştu. Bizlerde Samsung Galaxy Note 4 modelini kısa sürelide olsa inceledik ve bu inceleme sonuçlarımızı sizlerle paylaşmak istedik. İlk olarak Samsung Galaxy Note 4 modeli ülkemizde 2299 TL fiyata sahip ve 2299 TL ile satışa sunulmuş durumda. Samsung Galaxy Note 3 modeline göre daha gelişmiş bir donanım ve daha gelişmiş bir yazılım sunan Samsung Galaxy Note 4 modelini detaylı inceleyelim.

Samsung Galaxy Note 3 modeline göre daha gelişmiş bir tasarım sunan Samsung Galaxy Note 4 modeli sunduğu yazılımsal özellikleri ve daha gelişmiş S-Pen özellikleri ile beraber diğer Samsung modellerine göre geliştirilmiş. Samsung Galaxy Note 4 modelinin en dikkat çekici özelliği ise Samsung Galaxy Note 4 modelinin su ve toza karşı dayanıklı olması.

Ekran

5,7″ Quad HD Super AMOLED ekrana sahip olan Samsung Galaxy Note 4 ekran canlılığı olarak çok canlı renklere ve çok gelişmiş bir ekrana sahip. Samsung Galaxy Note 4 modelinde kullanılan ve Gorilla Glass 3 teknolojisiyle korunan 5.7 inçlik ekran S-Pen kaleme uyumlu olarak çalışıyor ve S-Pen kalem ile beraber rahatlıkla büyük ekran keyfi yaşatıyor. Samsung Galaxy Note 3 modelinde olduğu gibi büyük bir ekran kullanan Samsung Galaxy Note 4 modelinde ekranı biraz daha fazla geliştirmiş.

Kamera

Arka Kamera 16 M + Akıllı OIS(Optik Görüntü Sabitleyici ) / Hızlı AF(Otomatik Netleme), Live HDR (Zengin Ton) sahip Samsung Galaxy Note 4 çok canlı fotoğraflar çekiyor ve gece çekimlerinde başarılı bir çekim yapabiliyor.

Ön Kamera 3,7 MP + F 1,9 / Selfie (90º), Geniş selfie mode (120º) sahip Samsung Galaxy Note 4 selfie olarak fotoğraflarınızı geniş açı çekimiyle beraber çekiyor ve selfie konusunda en başarılı çekimleri sizlere sunuyor. Samsung Galaxy Note 4 selfie ve ön kamera çekimlerinde gece olarak başarılı olmasa da gündüz çekimleriyle başarılı çekimler yapıyor.

Kasa

Samsung Galaxy Note 4 modelini kullandığımız süre boyunca kasasından herhangi bir kötü sonuç almadık, fazla büyük olduğundan dolayı çerçevelerin biraz daha ince yapılmasını tercih ederdik ancak Samsung Galaxy Note 4 modelinde geniş bir tasarım kullanmış ve cihazı kılıfla kullanmak daha zor hale getirilmiş. Samsung Galaxy Note 4 kasa olarak arka tasarımında Samsung Galaxy Note 3 modelinde kullanılan kasa tasarımı kullanılmış, deri benzeri bir görüntüye sahip olmasına rağmen siyah modelde daha belirgin olarak gözüken deri benzeri tasarım beyaz modelde ele almadan hissedilmiyor ve kullanıcılar bu yüzden cihazın beyaz rengini tercih etmek istiyor.

Ses

Samsung Galaxy Note 4 modeli ses olarak iyi bir ses kalitesine sahip olmasına rağmen Samsung Galaxy Note 3 modelinde olduğu gibi yine aynı ses kalitesi kullanılmış ve LG, Sony gibi cihazların gerisinde kalmış. Samsung Galaxy Note 4 ses olarak herhangi bir cızırdama, donma gibi sorunlar yaşatmıyor. HTC One M8 modelinde olduğu kadar net ses kalitesine sahip olmasa da Samsung Galaxy Note 4 profesyonel bir müzik çalar kullanmak istemiyorsanız sizleri memnun edecektir.

Batarya

Samsung Galaxy Note 4 modeli Samsung Galaxy S5 modelinde kullanılan ultra güç tasarrufu moduna sahip ve bu mod sayesinde cihazı 10 gün boyunca kullanabileceğiniz iddia ediliyor, ancak ve ancak bizler cihazı normal batarya modunda test ettiğimizde bir günü rahatlıkla geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Samsung Galaxy Note 4 modelinde oyun ve internet kullanımımız sonrasında cihazın 5 saat gibi bir ekran süresi verdiğini gördük. (bataryalar kullanıcıdan kullanıcıya değiştiğinden dolayı ve ekranın büyük olmasından dolayı çabuk bitebilir, batarya süreleri kullanıcının kendi kullanımına göre değişebilmektedir, bundan dolayı cihazlarda oyun oynadıktan sonra şarja takmanız gerekebilir)

İşlemci ve RAM

İşlemci ve RAM telefonlarımızın en önemli konusu olduğundan dolayı bizlerde en sona işlemci ve RAM incelemesini bıraktık. Samsung Galaxy Note 4 modeli Samsung Galaxy Note 3 modelinde olduğu gibi  3 GB RAM ile beraber çalışıyor ve 3 GB RAM yanında Sekiz çekirdekli 1,9 GHz Octa Core (1,9 GHz Quad + 1,3 GHz Quad Core) Process 64 bit işlemci  işlemci kullanıyor. 3 GB RAM ve Sekiz çekirdekli 1,9 GHz Octa Core (1,9 GHz Quad + 1,3 GHz Quad Core) Process 64 bit işlemci  işlemci ile beraber hız ve performans açısından rakiplerini geride bırakan akıllı telefon sunduğu performans ile pordus.com ekibini şaşırtmış olmasına rağmen hala rehber ve mesaj uygulamasına girerken takılmalar yaşıyor. Android 5.0 Lollipop güncellemesi ile beraber bu sorunların giderileceğini umuyoruz.

Performans ve Son Değerlendirme

Samsung Galaxy Note 4 modelini son olarak performans ve değerlendirecek olursak, Samsung Galaxy Note 4 modeli performans olarak 3 GB RAM ve Sekiz çekirdekli 1,9 GHz Octa Core (1,9 GHz Quad + 1,3 GHz Quad Core) Process 64 bit işlemci  sayesinde hızlı ve performanslı olarak çalışıyor. Android 5.0 Lollipop güncellemesi ile beraber daha performanslı olarak çalışması tahmin edilen ve sürekli olarak şikayet edilen rehber ve mesajlaşmaya girerken takılma sorunu devam ediyor. Android 5.0 Lollipop güncellemesinde arayüz ve sorunların giderildiği rehber ve mesajaşma sorunlarının giderileceği biliniyor.

Samsung Galaxy Note 4 modelinin en büyük eksilerinden bir tanesi çerçevelerin kalın olması ve kasanın geniş olmasından dolayı ele tam olarak oturmaması, gençlerin tercihi büyük ekranlı telefonların başında gelen Samsung Galaxy Note 4 iş adamları ve iş kadınları için S-Pen olarak rahatlık sağlayacak olmasına rağmen tek el ile mesaj yazmayı unutturacak.

Yorum yazın