NVIDIA’nın Taşınabilir Yeni Oyun Konsolu: Project Shield!

Alp Ozcan

NVIDIA firması donanım ağırlıklı ürünlerine devam ediyor. CES fuarında tanıttığı 5 çekirdekli Tegra işlemcisi ve bu işlemciyi kullandığı taşınabilir konsol “Project Shield” piyasaya sürüldü. Aslında buna konsol demek çok da doğru bir tabir olmaz daha çok taşınabilir oyun sistemi denilebilir. Zaten özellikleri de standart bir konsolun özelliklerinin oldukça üstünde.

Üründe daha çok oyun üzerine yoğunlaşılmış, bu yüzden işlemciye ve belleğe ayrıca önem verilmiş. Üründe Android işletim sistemi en saf haliyle kullanılmış yani üzerinde herhangi bir özelleştirme yapılmamış bu sayede Google Android marketin binlerce uygulamasına rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

HDMI çıkışı sayesinde yüksek çözünürlüklü ekranlara da görüntüyü aktarabilir, oyun keyfinize oradan devam edebilirsiniz. Tam dolu bataryası ile 7 – 10 saat arasında oyun oynayabilir, 24 saat boyunca da HD kalitesinde video izleyebilirsiniz. Bataryanızın ömrü biraz da kullanıma bağlı olarak değişebilmektedir. 5 inçlik ve 720p kaliteye sahip ekranı sayesinde oyunlarınızı da HD kalitesinde oynatabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızdan konsolunuza oyunlarınızı aktarabilir ve oynayabilirsiniz. Tabi bu durum daha çok bilgisayarınızın özelliklerine ve Project Shield ile olan uyumuna da bağlı.

Üreticiler, cihazın tasarımının istiridyeye benzetilerek yapıldığını söylüyorlar. Oyun kumandası ise ekranın hemen altına monte edilmiş ve bu kumanda Xbox 360 kullanıcıları tarafından oldukça iyi biliniyor. Fakat ilk oyunlarınızda bir alışma süresi yaşayabilirsiniz.

Cihazın fiyatıyla ile ilgili henüz bir bilgi bulunmamakla birlikte ABD’de çok yakın bir zamanda piyasaya sürülecek. Bu ürünle birlikte Android dünyası bünyesine çok güçlü bir makineyi daha katmış olacak ve iOS ile olan rekabetinde bir adım daha öne geçecek gibi duruyor. Project Shield ile şu anda piyasada bulunan tüm oyunları hiç takılmadan oynayabilirsiniz.

Yorum yazın