Kulaklıktan Ses Gelmeme Sorunu ve Çözümü

Serhan Yücesoy

Telefon ve bilgisayarlarda karşılaşılan problemler arasında hoparlör ve kulaklıklardan ses gelmemesi yer alır.  Windows 7 tabanlı bilgisayarlarda karşılaşılan ses gelmeme sorununun giderilmesi için bazı adımlardan bahsedilebilir. Bu sorunun giderilmesi için ses sorun gidericisini kullanabilirsiniz.

Bilgisayarın ana menüsünden başlat seçeneğinin üzerine gelerek denetim masasını açmanız gerekir. Buradan sistemden güvenlik kısmına geçmeniz gerekecektir. Sorunları bulup düzelt seçeneğini seçtiğinizde ses ile alakalı sorunları giderebilirsiniz. Burada ses çalma sorununu kontrol edebilirsiniz. Sorun hoparlörden kaynaklanıyorsa bu aygıt için sorun gidermeyi seçerek işleminize devam edebilirsiniz. İşleminiz tamamlandıktan sonra sorunun giderildiğine dair sayfayı görebilirsiniz.

Cihazda ses ayarlarının kısık olması da ses gelmeme sorununu oluşturabilir. Sorunun ses düzeyiyle alakalı olabileceğini düşünerek, ses ayarlarını kontrol etmeniz gerekir. Cihazda ses düzeyinin devre dışı bırakılmış olabileceğinden bu detayı atlamamanız gerekir. Kulaklığın bağlı olduğu cihazın sesi kısık olabilir ya da cihazın genel ses ayarları devre dışı bırakılmış olabilir. Bu yüzden cihazın genel ses ayarının kontrolü yapıldıktan sonra kulaklık girişi kontrol edilebilir.

Telefonlarda ve bilgisayarlarda kulaklıktan ses gelmeme sorununun nedeni kulaklığın çalışmıyor olmasından da kaynaklanabilir. Cihazda tüm ses ayarlarını kontrol ettiniz ve kulaklık girişinin de doğru olduğundan eminseniz, takılan kulaklığın bozuk olma ihtimali yüksektir.

Sorunun kaynağının tamamen kulaklıktan kaynaklandığından emin olmak istiyorsanız, cihaza uygun bir kulaklık temin edip, cihazda çalışıp çalışmadığını kontrol edilebilirsiniz. Yeni takılan cihaz telefondan ya da bilgisayardan ses gelmesine izin veriyorsa mevcut kulaklığınız bozulduğundan dolayı sesin gelmediğine netlik kazandırmış olursunuz.

Kulaklık Girişinden Kaynaklanan Sorunları Gidermek

Bilgisayarlarda bulunan iki tip kulaklık konektöründen biri kulaklığa gidecek sesi destekleme görevi yaparken diğeri ses ile birlikte mikrofon kullanımını destekleme görevi yapmaktadır. Kulaklıktan ses gelmeme sorunu, kulaklık girişinin yanlış alana bağlanmasında kaynaklanıyor olabilir. Bu da ses gelmemesine neden olur.

Diz üstü bilgisayarlarda kulaklık girişinin yapılacağı yerde kulaklık işareti bulunmaktadır. Ancak masaüstü bilgisayarların kasasında hangi kabloyu nereye takacağınızdan emin değilseniz, tüm kabloları çıkarmanız gerekir. Çıkardığınız kablo girişlerine kulaklık girişini test ederek sesin gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Bu işlemi tüm girişler için yapmanız gerekir.

Kaynak: https://www.asdteknoloji.net/kulakliktan-ses-gelmeme-sorunu-ve-cozum-yollari/

Yorum yazın