Kara Merhem Fiyatı, Faydaları ve Yan Etkileri, Kullanıcı Yorumları

Sıtkı Çolak

Halk dilinde kara merhem olarak adlandırılan ilacın ismi İhtiyol Pomat’tır. Bu ilaca kara merhem denilmesinin sebebi renginin beyaz değil, koyu siyah renkte olmasındandır. Kokusu biraz kötü olmasına rağmen pek çok kişi tarafından kullanılan bir ilaçtır.

Kara Merhem Nedir?

Kara merhem uzun yıllardır kullanılan bir ilaçtır. Özellikle ciltte oluşan iltihaplı bölgelerde için kullanılan bu pomat, pek çok cilt hastalığında da kullanılır. Antiseptik özelliği sayesinde iltihaplı bölgeleri tedavi eden bir merhemdir. Pek çok kişi mucize merhem olarak da adlandırır.

Kara Merhem Ne İşe Yarar?

İltihap, apse, sivilce ve çıban gibi deri hastalıklarını olgunlaştırdıktan sonra iç kısımları tamamen akıtarak temizler ve tedavi eder.

Kara Merhem Faydaları

Kara merhem basur tedavisinde ameliyat öncesi veya sonrası, basur iyileşene kadar kullanılır. Oldukça eski zamanlardan bu yana gelenek gibi basur tedavisinde kullanılır ve fayda sağlar. Kanamalı basurlarda da oldukça etkilidir. Tırnak batması sonucunda tırnakların kenarında oluşan iltihaplanmaların akıtılmasında ve iyileştirilmesinde, sivilcelerin tedavisinde, iltihaplı ve içi irin dolu çıbanların akıtılıp tedavi edilmesinde, dolama ve egzama tedavilerinde faydalıdır. Kıl dönmelerinde de oldukça etkilidir.

Kara Merhem Yan Etkileri

Kara Merhem deride kızarıklık ve kaşıntı oluşturabilir. Ciltte alerjik tepkiler verebilir. Deride renk değişikliği ve kesecikler meydana gelebilir. Ciltte tahriş olabilir. Böyle problemlerle karşılaştığınızda önce ilacı kesmelisiniz, sonra doktorunuzla irtibata geçmelisiniz. Doktorunuz size en uygun ilaç ile tedavinize devam edecektir. Hamile ve emziren bayanların özellikle doktora sormadan kullanmamaları önerilir.

Kara Merhem Nasıl Kullanılır?

Kara merhem kullanımı kolay bir pomattır. Çıban tedavilerinde öncelikle cildin temizlenmesi gereklidir. Sonra cilt üzerine steril bir bezle pomattan küçük bir parça sürülür ve üzeri yine steril bir bez ile kapatılır. İlaç çıbanlı bölgeyi tedavi edene kadar uygulanır. İçi irin dolu çıbanlar da önce irin akacaktır sonra ise tedavi gerçekleşecektir. Sivilceler de ilaç sürüldükten sonra kapatmaya gerek yoktur. Doktorunuzun size önereceği süresi ve tedavi şekline göre uygulanır. Özellikle doktorunuzun size önerdiği süre boyunca kullanmalısınız. İyileşme görüldüğünde ise doktorunuz ilacınızı kesecektir.

Kara Merhem Fiyatı

Kara merhem fiyatı, reçeteli aldığınız takdirde 2 TL’dir. Reçetesiz ise bu ürünü tüm eczanelerden 20 – 25 TL arası bir ücret karşılığında alabilirsiniz.

Kara Merhem ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Soru 1: Yüzümde çok fazla sivilce var, kullansam olur mu?

Cevap 1: Evet, özellikle iltihaplı sivilceler de kara merhem oldukça etkilidir. Ancak sivilcelerinizi sıkmamanız ya da kaşımamanız önerilir.

Soru 2: Bu deri ilacının basura iyi geldiği doğru mu?

Cevap 2: Düzenli kullanımda basur tedavisinde oldukça etkilidir. Hatta basurun tekrar etmesini önlediği bilinir. Basur ameliyatı sonrasında da kullanılabilir.

Soru 3: Koltuk altımda çok büyük bir çıban var, kara merhem kullanmam söylendi, nasıl uygularım?

Cevap 3: Öncelikle koltuk altınızı güzelce yıkayın. Bir pamuğun ucuna kara merhemi sürün, ardından bu pamuk ile merhemi çıbanlı bölgeye uygulayın. Sonra üzerini gazlı bez ile kapatın. Birkaç gün içinde iyileşmenin farkına varacaksınız.

Soru 4: Bu cilt ürünü kaç gün kullanılır?

Cevap 4: Kara merhemin ne kadar kullanılacağına dair kesin bir süre vermek zordur. Uygulama bölgesinde oluşan sorun ortadan kalkana kadar kullanmak gereklidir.

Soru 5: İlaç ne kadar sürede etkisini gösterir?

Cevap 5: İlacın etkisini gösterme süresi çok kısadır. Birkaç gün içerisinde lezyonlu bölgede iyileşme görülür.

Soru 6: Kara merhemi sürdükten sonra üzerini kapatmak gerekir mi?

Cevap 6: Çıban tedavisinde kara merhemi sürdükten sonra üzerini steril bir bez ile kapatmak doğru olur. Hem çıbanın mikrop kapması engellenir hem de iyileşme süreci hızlanır.

Yorum yazın