Huawei Ascend Mate İncelemesi ve Özellikleri!

Alp Ozcan

Ülkemizde yaygın olarak kullanılmasa da Huawei, CES 2013 fuarında ön plana çıkmak için yeni bir ürününü daha duyurdu. Huawei firması fiyat / performans olarak oldukça üst düzey bir firma. Uygun fiyatlarla çok güzel ürünler piyasaya sürebiliyorlar. Bunlardan sonuncusu ise Ascend Mate.

 Huawei Ascend Mate aslında Samsung Galaxy Note 2’ye rakip olarak üretilse de beklenilen ilgiyi göremedi. Özellikleri ve performansı bakımından Note 2’nin gerisinde kaldı. 6.1 inç ekrana sahip olan Ascend Mate, aynı zamanda 4 çekirdekli Quad-core 1.5 Ghz işlemciye de sahip. Akıllı telefonda aynı zamanda Nokia Lumia’da bulunan eldivenle ekran kontrolü de mevcut. Bu özellikle kış aylarında eldiveninizi çıkarmadan ekranı kontrol edebilirsiniz.

1280×720 ekran çözünürlüğüne sahip ekran 720p ve 1080p kalitesinde görüntü sunabiliyor. Fiyatına göre özellikleri gayet iyi olan telefon, rakiplerinin önüne geçemese de onu tercih edenler mutlaka olacaktır. Ekranın görüntü sunumu da çok kötü olmasa da rakipleriyle yarışır pozisyonda değil. Cihazda Android 4.1 işletim sistemi kullanılmış üstelik Jelly Bean güncellemesi de eklenmiş. Ürünün diğer özellikleri henüz yayınlanmadı hepsi CES 2013 fuarında ziyaretçilerle paylaşılacak. İnternet için standart olan 3G ve Wi-Fi telefona eklenmiş. Ürünün en büyük özelliklerinden birisi de 4050 mAh batarya bulundurması. Bu batarya ile çok daha uzun süreli kullanım sağlanmış. Geniş batarya haznesi de zaten bunu doğruluyor. Tasarım konusunda ise oldukça titiz çalışıldığı kesin. Çünkü ürünü ilk elinize aldığınızda, yuvarlatılmış kenarları oldukça hoş duruyor. Ayrıca ele tam oturması da kullanılmasını oldukça kolaylaştırıyor. Ürünün Türkiye’de ABD ile aynı zamanda piyasaya sürüleceği tüm medyada konuşulsa da, henüz net bir haber yok. Ascend Mate’nin satış fiyatı ise henüz belli değil ama ortalama bir Android telefon fiyatı bekleniyor.

Yorum yazın