“404 Not Found The Resource Requested” Hatası ve Çözümü!

Alp Ozcan

404 not found the resource requested could not be found on this server !” hatası .htaccess dosyasının sitenin ana dizininde bulunmaması sonucu ortaya çıkar. WordPress sitemde bu hatayı aldığımda çözümü bir .htaccess dosyası yaratıp ana dizinime atarak çözdüm. Eğer sizde böyle bir hata yaşıyorsanız öncelikle not defterinizi açın ve içerisine aşağıdaki kodları yazın.

.# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

Yukarıdaki kodları yazdıktan sonra “ Farklı Kaydet “ butonuna tıklıyoruz. Dosya adı kısmına “ .htaccess ” yazıyoruz, kayıt türünü ise “ Tüm Dosyalar “ olarak seçiyoruz ve “ Kaydet “ butonuna tıklıyoruz. Böylece .htaccess dosyasını yaratmış oluyorsunuz. Bu yarattığınız dosyayı FTP’nize giriş yaparak atabilirsiniz. Fakat dosyayı mutlaka WordPress’in kurulu olduğu yere atmalısınız. Eğer halen sorununuz devam ediyorsa .htaccess dosyasının CHMOD ayarını 777 yapabilirsiniz. Bunu ayarlamak için de FTP programının içerisinde .htaccess dosyasına sağ tıklayarak erişim ayarlarından 777’yi girebilirsiniz.

.Htaccess dosyası site ayarları için de oldukça önemli bir dosyadır. SEF link yapısını da .htaccess dosyası ile ayarlayabilirsiniz. Özellikle SEO için çok önemli olan SEF yapısını ayarlamak bu dosya yapısı ile oldukça basittir. Bir başka önemli görevi de dosyalarınızı korumaktır. Özellikle flash oyun siteleri bu özelliği oldukça çok kullanmaktadır. Flash oyun sitelerinde oyunlar sitelerin kendi serverlarında barınır ve her oyun oynandığında bandwith yenir. Diğer siteler de bu oyun linklerini kullanarak kendi sitelerine eklediklerinde bandwith tüketimi de bir anda yükselmeye başlar. Bunun için .htaccess dosyasında yapacağınız basit ayarlarla başka sitelerin sizin oyunlarınızı oynatmasını engelleyebilirsiniz.

Yorum yazın