Hangi sitelerden güvenli alışveriş yapılabilir?

Alp Ozcan

İnternet dünyasının gelişmesiyle birlikte bazı alışkanlıklarımızda değişmeye başladı. Bunların en başında ise alışveriş kültürü geliyor. Eskiden dokunarak ve pazarlık yaparak aldığımız ürünleri artık internet üzerinden tek bir tıkla halledebiliyoruz. Ürün evimize kadar geliyor. Açıkçası biz hiçbir şeye karışmıyoruz. İyi yanlarını ve kötü yanlarını bir teraziye koyarsak; sanırım iyi tarafları daha ağır gelecektir. Özellikle internetten alınan ürünlerin orjinallikleri, taksit imkanı, indirimleri çok daha iyi oluyor. Peki her siteden alışveriş yapılmalıdır? Hangi alışveriş sitelerine güvenebilirsiniz? Bu soruların cevaplarını da yazımızın devamında görebilirsiniz.

Eğer aldığınız ürünün orjinal, temiz olmasını istiyorsanız; Sahibinden.com, Gittigidiyor.com, Sanalpazar.com veya Hepsiburada.com’u tercih edebilirsiniz. Her sitenin kendine ait özellikleri bulunsa da hepsinin ortak özelliği son derece güvenilir olması. Özellikle kullandıklar SSL sertifikalarıyla kredi kartınız hiçbir şekilde başkasının eline geçmez. Saydığımız sitelerin misyonları farklılık göstermektedir. Örneğin Hepsiburada.com’da sadece sıfır ürünler satılırken, diğer saydığımız sitelerde ikinci el ürünler de bulunmaktadır. Sanalpazar.com ise son yıllarda müthiş bir ivme yakalamış, her kategoriden binlerce ürünü bünyesinde bulundurmaktadır. Özellikle açık artırma özelliğinin bulunması internet kullanıcıları tarafından oldukça olumlu karşılanıyor.

Ben bu dört siteden de alışveriş yaptım. Hiçbirinde de herhangi bir sorun yaşamadım. Sitelerin çalışma prensipleri de hemen hemen aynı. İlk önce kredi kartınızdan para çekiliyor. Çekilen bu para bir süre bankanın havuz hesabında bulunduruluyor. Ürün elinize ulaştığında veya siz onay verdiğinizde de paranız karşı tarafa aktarılmış oluyor. Benim şahsi fikrim ve en çok alışveriş yapmayı sevdiğim site ise Hepsiburada.com. Çünkü bu sitede sadece sıfır ürünler bulunuyor ve bir ürünü satın aldığınızda da herhangi bir satıcıyla muhattap olmuyor, direkt olarak siteyle muhattap oluyorsunuz. Bu yüzden kargonun elinize geçme süresi de düşüyor.

Yorum yazın