Blogger IHS Domain Yönlendirme Ayarları

Alp Ozcan

Eğer sizin de .blogspot uzantılı bir blogunuz varsa ve bu adresten memnun değilseniz alan adınızı kendi satın aldığınız alan adına yönlendirebilirsiniz. Bu oldukça basit bir işlem. Üstelik bedava açılan siteler ziyaretçi üzerinde olumsuz bir etki yapar ve akılda kalıcılık oranı azalır. Alan adı yönlendirmesi sayesinde hem ziyaretçilerinize güven verebilir hem de akılda kalıcı bir domain ile kendinize daha çok hit sağlayabilirsiniz.

Şimdi IHS’den aldığınız domaine nasıl yönlendireceğinizi anlatacağız. Öncelikle IHS’ye giriş yaparak alan adlarım kısmına tıklayınız. Alan adlarıma girdiğinizde karşınıza önceden satın almış olduğunuz domainler listenecektir. Hangisine yönlendirmek istiyorsanız ona tıklayın ve Yönetim İşlemleri kısmına gelin. Buradaki DNS Zone bölgesini aktif hale getiriyoruz. Aktifleştirme işlemini yaptığınızda alt kısma Yeni DNS Kaydı Ekle gibi bir alan çıkacaktır. Bu alanda kayıt tipini “ A “ olarak seçiyoruz. Şimdi de en son aşamaya geliyoruz. Alan adı kısmına başında “ www “ olacak şekilde yazıyoruz. IP kısmına ise 74.125.93.121 yazıyoruz. Daha sonra aynı işlemi tekrar yapıyoruz fakat bu sefer alan adı kısmının başına “www“ yazmıyoruz. IP ise yine aynı yazılacak. Bunu yapmamızın sebebi eğer ziyaretçileriniz alan adınızın başına “www” yazmasa bile blogunuza erişimi sağlayabilmektir. Boşu boşuna hit kaybına gerek yok. Hem bu Google SEO açısından da önemli bir unsurdur.

Şimdi de işlemimizin son safhasına geçiyoruz. Blogger admin sayfamıza giriyoruz ve sağ altta bulunan Ayarlar sekmesine geçiş yapıyoruz. Advanced Settings kısmında alan adı kısmına kendi satın almış olduğunuz domaini yazıyorsunuz ve Kaydet butonuna tıklıyorsunuz. Artık blogunuz yeni alan adınıza yönlenmiş olacak. Bu işlem 12 saat ile 24 saat arasında anca gerçekleşiyor.

Yorum yazın